Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Magnez niewątpliwie zalicza się do tych minerałów, których obecność w organizmie żywych organizmów jest niezbędna. Dotyczy to zarówno królestwa zwierząt, jak i roślin, jednak najlepiej jego istotność można zaobserwować na przykładzie ssaków, w tym człowieka. Niedobory magnezu mogą się przyczyniać do pogorszenia kondycji organizmu oraz funkcjonowania jego poszczególnych układów. Co interesujące, optymalna dawka magnezu ma również znaczny wpływ na skuteczność diet odchudzających. Przekonajmy się, dlaczego...

 magnez w suplemencie ONLY FOR WOMEN

Magnez w organizmie

Ciało ludzkie, a będąc precyzyjnym kościec oraz tkanka mięśniowa (i częściowo płyny pozakomórkowe) zawiera znaczne ilości magnezu. Pierwiastek ten bierze udział nie tylko w przewodnictwie nerwowym czy kurczliwości mięśni - choć zaburzenia tych funkcji są jednym z podstawowych objawów niedoboru. Magnez bierze udział w procesie syntezy białka - a także w ponad 300 innych reakcjach zachodzących w organizmie (m.in. związanych z układem metabolicznym, hormonalnym).

 

Magnez pomaga nam walczyć ze zgubnymi skutkami stresu, podczas którego we krwi pojawia się adrenalina i noradrenalina (hormony stresu), które zabierają z tkanek miękkich ten cenny pierwiastek i kierują go do osocza. Konieczne jest w takich przypadkach uzupełnienie magnezu co wyhamuje wydzielanie hormonów stresu. Magnez blokuje też zbyt częste skurcze włókien mięśniowych, poprawia pracę serca i całego systemu sercowo-naczyniowego. Jest niezbędny przy odpowiednim krzepnięciu krwi, syntezie cholesterolu i utrzymywaniu dobrego ciśnienia krwi.

 

Magnez to istotny składnik suplementów diety w profilaktyce związanej z chorobami generowanymi przez nadmierną masę ciała (jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze). Dodatkowo w przypadku kobiet spożycie magnezu ma znaczenie także z innej przyczyny - pomaga w minimalizowaniu uciążliwych objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Udowodniono, że właśnie w tym czasie cyklu kobiety mają obniżony poziom tego pierwiastka w organizmie.

 

 

Dlaczego warto sięgać po suplementy z magnezem?

Wbrew pozorom głównym źródłem magnezu wcale nie jest czekolada (co pewnie dla niektórych będzie informacją rozczarowującą). W 100 gramach gorzkiej czekolady znajdziemy co prawda około 150 mg magnezu, lecz oprócz tego - ponad 500 kcal. Tymczasem dobrym sposobem na uzupełnienie tego pierwiastka może być dodanie do potraw: kiełków pszenicy (300 mg/ 100 g), migdałów lub orzechów nerkowca (270 mg/100 g - tutaj z uwagi na wysoką kaloryczność warto jednak ograniczyć się do kilku sztuk dziennie), a także warzyw - fasoli i groszku zielonego, czosnku czy awokado. Dodatkowo warto wybrać dobrej jakości suplement, bowiem magnez w postaci syntetycznej łatwiej przyswoić.

 

Na produkty zawierające rekomendowaną ilość magnezu dobrze jest zwrócić uwagę z jeszcze kilku powodów. Średnie zapotrzebowanie dobowe na ten pierwiastek dla osoby dorosłej znacznie przekracza wartości, które na co dzień dostarczamy wraz z pożywieniem. Przykładowo - dla kobiet to od 255 do 265 mg (w ciąży, okresie laktacji, a także w czasie menopauzy spożycie magnezu należy oczywiście podnieść), natomiast dla mężczyzn - to 330 - 350 mg na dobę.

 

Bądź fit i suplementuj

Również osoby uprawiające regularnie sport powinny rozważyć zwiększoną podaż pierwiastka. Właściwy poziom magnezu wpływa na zdolność do aktywności fizycznej. Mikroelement bierze udział w procesach produkcji oraz transportu energii w organizmie, poprawia dotlenienie mięśni i zmniejsza objawy przemęczenia (nie bez przyczyny dietę bogatą w magnez stosuje się m.in. przy zespole przewlekłego zmęczenia). Skurcze czy drżenia nie stanowią większego problemu. Na tego typu objawy szczególnie zalecamy zwracać uwagę, bo to jedna z podstawowych oznak niedoboru, o którego skutkach pisaliśmy w pierwszej części tekstu.

 

A co z odchudzającymi właściwościami? Prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego opiera się m.in. na działaniu insuliny. Dzięki temu glukoza jest spożytkowana we właściwym stopniu - gdy się tak nie dzieje może dojść do rozrostu komórek tłuszczowych oraz niedostatecznej stymulacji tkanki mięśniowej. Innymi słowy - nawet mimo intensywnych treningów i diety trudniej spalać tłuszcz, gdy dojdzie do rozwoju insulinooporności. Magnez obecny w pożywieniu czy suplementach nie należy do łatwo przyswajalnych minerałów. Jego przyjmowanie w postaci preparatów powinno być wsparte odpowiednią dietą - jak wskazują wyniki badań ma wchłanialność pierwiastka wpływa negatywnie duża ilość błonnika, soli, szczawianów, a także spożywanie alkoholu oraz kuracje antybiotykami.

 

Artykuły

01 wrz 2018
Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Magnez niewątpliwie zalicza się do tych minerałów, których obecność w organizmie żywych organizmów jest niezbędna. Co interesujące, optymalna dawka magnezu ma również znaczny wpływ na skuteczność diet odchudzających. Przekonajmy się, dlaczego...

Więcej
17 sie 2018
Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Świadomość tego, że dla prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego konieczne jest dostarczanie organizmowi witamin i minerałów jest powszechna. Grupą, w której zapotrzebowanie na witaminy wzrasta są nie tylko osoby przechodzące okres rekonwalescencji czy zmagające się z chorobami, lecz także sportowcy. W zależności od wieku, płci, kondycji oraz tego, jak często podejmowany jest wysiłek fizyczny warto rozważyć suplementację.

Więcej
19 lip 2018
Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Prawidłowe przyswajanie witamin z grupy B ma wpływ na funkcjonowanie człowieka we wszystkich dziedzinach. Awitaminoza może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a także przeszkodzić w walce o wymarzoną sylwetkę. Zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędnych mikro- i makroskładników. Wśród tych pierwszych szczególne miejsce dla pracy układu ruchowego i nerwowego mają witaminy B6 i B12.

Więcej

Przepisy

30 lip 2018
Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Szukasz przepisu na szybkie śniadanie? Sprawdź jak przyrządzić pancakes z odżywką białkową jako kremem, gwarantujemy, że wyjdzie pyszne ;)

Więcej
24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej