Krótki poradnik ćwiczeń dla średnio zaawansowanych kobiet.

ćwiczenie dla średnio zaawansowanych

Ćwiczenia dla średnio-zaawansowanych


Osoby odzwyczajone od regularnego wysiłku fizycznego mogą wyrobić sobie szkodliwą opinię, że trenowanie jest przeciwieństwem relaksu. Styl życia współczesnego człowieka nie zostawia natomiast na to ostatnie wiele czasu. Tym bardziej warto zainteresować się takimi formami treningu, które poza oczywistymi korzyściami dla zdrowia fizycznego oraz sylwetki pozwalają również nauczyć się wypoczywać. O jakich zajęciach mowa? Przyjrzyjmy się bliżej kilku wariantom.

Joga z turbodoładowaniem


Power joga to rodzaj ćwiczeń, który stopniowo zdobywa coraz więcej zwolenników. Wywodzi się z Ashtangi, a początki ruchu sięgają pierwszej połowy lat 90, kiedy to w USA opublikowano pierwszą książkę opisującą ten typ aktywności. Cechą kluczową power jogi jest harmonijne połączenie konkretnych asan z właściwym sposobem oddychania (rytm jest tutaj bardziej intensywny niż w innych odmianach). Podczas sesji trzeba zmierzyć się ze znacznym wysiłkiem - asany wcale nie są proste, a by utrzymać daną pozycję na określony czas potrzeba praktyki. Power joga swoją nazwę nosi nie bez przyczyny - co prawda po treningu następuje moment relaksacji, jednak ten rodzaj ćwiczeń wręcz dodaje energii. Oczywiście w sytuacji, gdy technikę praktykujemy zgodnie z zasadami sztuki.

Tai-chi - nie tylko dla emerytów z AzjiPodobnie jak w przypadku jogi ćwiczenia tego typu mogą być mylnie odbierane jako mało wymagające i nieefektywne. Nic bardziej mylnego. Szacuje się, że podczas godziny wykonywania precyzyjnych ruchów można spalić niemal 300 kcal. A przy tym doskonale się odprężyć i nauczyć prawidłowego oddychania (czyli takiego, które przynosi najwięcej korzyści dla organizmu). Tai Chi Chuan jest nie tyle chińską sztuką walki, co poruszania się o wielowiekowej tradycji. Do dzisiaj nie słabnie popularność tej aktywności - głównie z uwagi na to, że pozwala na rozwój duchowy i fizyczny, a rodzaj ćwiczeń można dopasować do indywidualnych potrzeb. Kluczowe jest skupienie na precyzji ruchów, jak również statycznych pozycji. Podczas rozgrzewki poprzedzającej trening rozciągamy się i przygotowujemy ciało do wykonywanych następnie sekwencji. Różnią się one między sobą wykorzystywaną techniką - ćwiczenia podstawowe obejmują pozornie proste ruchy rąk i kroki, bądź tej utrzymywanie pozycji statycznej. Często korzysta się z akcesoriów (np. miecze treningowe), bądź też ćwiczy w parach.


Szczupła dzięki drzemce czyli napercise


O tym, że optymalna ilość snu jest organizmowi potrzebna do prawidłowego funkcjonowania (przy czym ilość ta mieści się w przedziale od 6 do 9 godzin na dobę) nikomu nie trzeba przypominać. Z punktu widzenia dietetyki istotne jest jednak to, że zdrowy sen wspomaga regenerację komórek, jak również może wspomagać walkę z nadwagą bądź z niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Oczywistą konkluzję poczyniła ekspert od snu - dzięki czemu w pierwszej europejskiej siłowni (w Szkocji) wprowadzono program napercise, który szybko zaczął cieszyć się zainteresowaniem za sprawą potęgi Internetu. Zajęcia nie należą do skomplikowanych -  sesja zamyka się w godzinie. Przez pierwszy kwadrans wykonywana jest lekka rozgrzewka (aerobowe i rozciągające ćwiczenia), a częścią właściwą jest po prostu drzemka. Relaksację osiąga się nie tylko dzięki obniżeniu temperatury w pomieszczeniu, ale też przez dodatkowe bodźce, jak muzyka, kolorystyka i oświetlenie wnętrza.

Codzienne ćwiczenia - małe kroki, widoczna różnicaZwiększając poziom swojej aktywności fizycznej warto pamiętać, że ważna jest nie tylko regularność w uprawianiu wybranego sportu. Codzienne czynności także mają niebywały wpływ na naszą sprawność ruchową, tempo przemiany materii, kondycję psychofizyczną. Nie chodzi tutaj tylko o to, by w miarę możliwości ograniczyć korzystanie z samochodu czy komunikacji miejskiej na rzecz roweru bądź przemieszczania się pieszo. Nie zawsze mamy ku temu warunki - prawie zawsze można jednak znaleźć czas na ćwiczenia izometryczne, zwłaszcza te o wzmacniającym mięśnie charakterze. Izometryczna gimnastyka polega na napinaniu mięśni na kilka sekund oraz ich rozluźnianiu. W zależności od rodzaju pozycji (stojąca, siedząca lub leżąca) można wzmocnić mięśnie brzucha, grzbietu, rąk czy nóg, a także ułatwić regenerację szyjnego odcinka kręgosłupa. Dodatkowo ćwiczenia wykonywane na siedząco można wykonywać nawet podczas pracy biurowej
(oczywiście dyskretnie).

Podsumowując

- łatwo zauważyć, że drobne, ale jakże istotne zmiany łatwo jest wkomponować w rozkład dnia. Dodatkowo ćwiczenia fizyczne można podjąć w każdej sytuacji, niezależnie od ogólnego stanu zdrowia czy wieku. Wystarczy odpowiednia motywacja - a trudno znaleźć lepszą, niż szansa na wzrost jakości życia.

Artykuły

01 wrz 2018
Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Magnez niewątpliwie zalicza się do tych minerałów, których obecność w organizmie żywych organizmów jest niezbędna. Co interesujące, optymalna dawka magnezu ma również znaczny wpływ na skuteczność diet odchudzających. Przekonajmy się, dlaczego...

Więcej
17 sie 2018
Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Świadomość tego, że dla prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego konieczne jest dostarczanie organizmowi witamin i minerałów jest powszechna. Grupą, w której zapotrzebowanie na witaminy wzrasta są nie tylko osoby przechodzące okres rekonwalescencji czy zmagające się z chorobami, lecz także sportowcy. W zależności od wieku, płci, kondycji oraz tego, jak często podejmowany jest wysiłek fizyczny warto rozważyć suplementację.

Więcej
19 lip 2018
Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Prawidłowe przyswajanie witamin z grupy B ma wpływ na funkcjonowanie człowieka we wszystkich dziedzinach. Awitaminoza może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a także przeszkodzić w walce o wymarzoną sylwetkę. Zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędnych mikro- i makroskładników. Wśród tych pierwszych szczególne miejsce dla pracy układu ruchowego i nerwowego mają witaminy B6 i B12.

Więcej

Przepisy

30 lip 2018
Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Szukasz przepisu na szybkie śniadanie? Sprawdź jak przyrządzić pancakes z odżywką białkową jako kremem, gwarantujemy, że wyjdzie pyszne ;)

Więcej
24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej