Wszystko co powinnaś wiedzieć o jajkach.

Jajka to produkt goszczący w naszym jadłospisie niezależnie od pory roku. Ich szczególna symbolika - zarówno kulturowa jak i sakralna - sprawia jednak, że w okresie wiosennym i wielkanocnym spożywamy znacznie więcej jajek. I o ile nie sposób zaprzeczyć, że jajka to źródło wieku ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów, to warto pamiętać, iż istnieją pewne limity co do ich spożycia ustanowione m.in. przez WHO. Ile jajek można zjeść bez szkody dla zdrowia i figury oraz kto powinien zrezygnować z ich obecności w jadłospisie? Odpowiadamy poniżej.

 

Jajko - symbol życia, symbol zdrowia?

 

W krajach zachodnich najczęściej spożywa się jaja kurze, aczkolwiek w sprzedaży można znaleźć również jaja indycze, kacze, przepiórcze czy strusie. Im bardziej egzotyczny i niespotykany produkt, tym oczywiście wyższa cena - różne są również ich wartości odżywcze. Sięgając po jaja kurze zapewniamy sobie dostęp do:

* pełnowartościowego białka z optymalną zawartością aminokwasów, przyswalajnego przez ludzki organizm na poziomie niemal stuprocentowym;

* zawartych w żółtku tłuszczy jedno- i wielonienasyconych, nasyconych oraz węglowodanów, a także wapnia, cynku, żelaza, fosforu, luteiny (korzystnie wpływającej na wzrok), antyoksydantów A, E, witaminy K, D oraz witamin z grupy B, kwasu foliowego (niezbędnego w diecie kobiet ciężarnych). Odpowiednio przygotowane jajka są lekkostrawne, choć należy uważać ze spożywaniem żółtka. Ponad to udowodniono, że w jajkach zawarte są substancje, które mogą wspomóc utratę wagi, a ich kaloryczność - wbrew obiegowym opiniom wcale nie jest wysoka.

 

Zdrowe osoby mogą spożywać do 10 jaj w ciągu tygodnia. Taka ilość pozwala na dostarczenie organizmowi niezbędnej ilości składników odżywczych. Dobrze mieć przy tym na uwadze, że samo

białko (o ile nie jesteśmy na nie uczuleni) nie podlega takim ograniczeniom. Ma to szczególne znaczenie dla osób trenujących, ponieważ białko takie jest bardzo łatwe do przyswojenia i stanowi budulec tkanki mięśniowej. Oczywiście znaczenie ma również pochodzenie jaj - decydując się na zakup tych z wolnego wybiegu nie tylko postępujemy dobrze z uwagi na wspieranie humanitarnego traktowania zwierząt, ale też zyskujemy wysokojakościowy produkt.

 

 

Kto nie powinien jeść jajek?

 

Zdarzają się sytuacje, w których ktoś jest uczulony na całe jajko. Znacznie częściej występuje przy tym alergia na białko niż na żółtko. Ta nietolerancja pokarmowa najczęściej pojawia się już w okresie niemowlęcym. Do głównych objawów tej nietolerancji pokarmowej zaliczają się: dolegliwości gastryczne (biegunka, wymioty), problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego (duszności, ataki astmy), zmiany skórne, zapalenie spojówek. Może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

 

Spożycie jajek powinny też dużo bardziej ograniczyć osoby z podwyższonym poziomem "złego" cholesterolu we krwi. Dotyczy to jednak tylko żółtka - zaledwie w jednym niewielkim żółtku znajduje się ponad 210 mg cholesterolu - a więc niemal całe dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Oczywiście pewna dawka jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, lecz już nadmiar ma negatywny wpływ na pracę układu sercowo - naczyniowego. Całe jajka osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu mogą więc spożywać, ale w mniejszej ilości, niż osoby zdrowe. Ponad to istotny jest sposób przygotowania - najłatwiejsze do strawienia są jaja przygotowane na miękko, w koszulkach, natomiast nie zaleca się ich smażenia - rozwiązaniem może być omlet przygotowany na teflonowej patelni, bez tłuszczu. Ciekawostką kulinarną, przynajmniej w kręgu kultury europejskiej pozostają tzw. jajka stuletnie, czyli konserwowane przez kilka tygodni w specjalnym roztworze na bazie wapna, soli i herbaty jajka na twardo. Charakteryzuje je bardzo mocny i niekoniecznie przyjemny aromat oraz niespotykany kolor. Z alternatywnych sposobów podania dużo popularniejsze są jajka kiszone (uprzednio ugotowane na twardo).

 

Niezależnie jednak od sposobu podania - nie warto całkowicie rezygnować z jajek. No, chyba że chodzi o sałatkę jarzynową z jajkiem i majonezem - to bowiem prawdziwa bomba kaloryczna. Nawet w okresie świątecznym trzeba pamiętać, iż również najbardziej tradycyjne dania można przyrządzić w sposób bardziej przyjazny zarówno dla naszego żołądka jak i.......rozmiarów talii.

Artykuły

01 wrz 2018
Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Magnez niewątpliwie zalicza się do tych minerałów, których obecność w organizmie żywych organizmów jest niezbędna. Co interesujące, optymalna dawka magnezu ma również znaczny wpływ na skuteczność diet odchudzających. Przekonajmy się, dlaczego...

Więcej
17 sie 2018
Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Świadomość tego, że dla prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego konieczne jest dostarczanie organizmowi witamin i minerałów jest powszechna. Grupą, w której zapotrzebowanie na witaminy wzrasta są nie tylko osoby przechodzące okres rekonwalescencji czy zmagające się z chorobami, lecz także sportowcy. W zależności od wieku, płci, kondycji oraz tego, jak często podejmowany jest wysiłek fizyczny warto rozważyć suplementację.

Więcej
19 lip 2018
Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Prawidłowe przyswajanie witamin z grupy B ma wpływ na funkcjonowanie człowieka we wszystkich dziedzinach. Awitaminoza może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a także przeszkodzić w walce o wymarzoną sylwetkę. Zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędnych mikro- i makroskładników. Wśród tych pierwszych szczególne miejsce dla pracy układu ruchowego i nerwowego mają witaminy B6 i B12.

Więcej

Przepisy

30 lip 2018
Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Szukasz przepisu na szybkie śniadanie? Sprawdź jak przyrządzić pancakes z odżywką białkową jako kremem, gwarantujemy, że wyjdzie pyszne ;)

Więcej
24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej