Wszystko co powinnaś wiedzieć o jajkach.

Jajka to produkt goszczący w naszym jadłospisie niezależnie od pory roku. Ich szczególna symbolika - zarówno kulturowa jak i sakralna - sprawia jednak, że w okresie wiosennym i wielkanocnym spożywamy znacznie więcej jajek. I o ile nie sposób zaprzeczyć, że jajka to źródło wieku ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów, to warto pamiętać, iż istnieją pewne limity co do ich spożycia ustanowione m.in. przez WHO. Ile jajek można zjeść bez szkody dla zdrowia i figury oraz kto powinien zrezygnować z ich obecności w jadłospisie? Odpowiadamy poniżej.

 

Jajko - symbol życia, symbol zdrowia?

 

W krajach zachodnich najczęściej spożywa się jaja kurze, aczkolwiek w sprzedaży można znaleźć również jaja indycze, kacze, przepiórcze czy strusie. Im bardziej egzotyczny i niespotykany produkt, tym oczywiście wyższa cena - różne są również ich wartości odżywcze. Sięgając po jaja kurze zapewniamy sobie dostęp do:

* pełnowartościowego białka z optymalną zawartością aminokwasów, przyswalajnego przez ludzki organizm na poziomie niemal stuprocentowym;

* zawartych w żółtku tłuszczy jedno- i wielonienasyconych, nasyconych oraz węglowodanów, a także wapnia, cynku, żelaza, fosforu, luteiny (korzystnie wpływającej na wzrok), antyoksydantów A, E, witaminy K, D oraz witamin z grupy B, kwasu foliowego (niezbędnego w diecie kobiet ciężarnych). Odpowiednio przygotowane jajka są lekkostrawne, choć należy uważać ze spożywaniem żółtka. Ponad to udowodniono, że w jajkach zawarte są substancje, które mogą wspomóc utratę wagi, a ich kaloryczność - wbrew obiegowym opiniom wcale nie jest wysoka.

 

Zdrowe osoby mogą spożywać do 10 jaj w ciągu tygodnia. Taka ilość pozwala na dostarczenie organizmowi niezbędnej ilości składników odżywczych. Dobrze mieć przy tym na uwadze, że samo

białko (o ile nie jesteśmy na nie uczuleni) nie podlega takim ograniczeniom. Ma to szczególne znaczenie dla osób trenujących, ponieważ białko takie jest bardzo łatwe do przyswojenia i stanowi budulec tkanki mięśniowej. Oczywiście znaczenie ma również pochodzenie jaj - decydując się na zakup tych z wolnego wybiegu nie tylko postępujemy dobrze z uwagi na wspieranie humanitarnego traktowania zwierząt, ale też zyskujemy wysokojakościowy produkt.

 

 

Kto nie powinien jeść jajek?

 

Zdarzają się sytuacje, w których ktoś jest uczulony na całe jajko. Znacznie częściej występuje przy tym alergia na białko niż na żółtko. Ta nietolerancja pokarmowa najczęściej pojawia się już w okresie niemowlęcym. Do głównych objawów tej nietolerancji pokarmowej zaliczają się: dolegliwości gastryczne (biegunka, wymioty), problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego (duszności, ataki astmy), zmiany skórne, zapalenie spojówek. Może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

 

Spożycie jajek powinny też dużo bardziej ograniczyć osoby z podwyższonym poziomem "złego" cholesterolu we krwi. Dotyczy to jednak tylko żółtka - zaledwie w jednym niewielkim żółtku znajduje się ponad 210 mg cholesterolu - a więc niemal całe dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Oczywiście pewna dawka jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, lecz już nadmiar ma negatywny wpływ na pracę układu sercowo - naczyniowego. Całe jajka osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu mogą więc spożywać, ale w mniejszej ilości, niż osoby zdrowe. Ponad to istotny jest sposób przygotowania - najłatwiejsze do strawienia są jaja przygotowane na miękko, w koszulkach, natomiast nie zaleca się ich smażenia - rozwiązaniem może być omlet przygotowany na teflonowej patelni, bez tłuszczu. Ciekawostką kulinarną, przynajmniej w kręgu kultury europejskiej pozostają tzw. jajka stuletnie, czyli konserwowane przez kilka tygodni w specjalnym roztworze na bazie wapna, soli i herbaty jajka na twardo. Charakteryzuje je bardzo mocny i niekoniecznie przyjemny aromat oraz niespotykany kolor. Z alternatywnych sposobów podania dużo popularniejsze są jajka kiszone (uprzednio ugotowane na twardo).

 

Niezależnie jednak od sposobu podania - nie warto całkowicie rezygnować z jajek. No, chyba że chodzi o sałatkę jarzynową z jajkiem i majonezem - to bowiem prawdziwa bomba kaloryczna. Nawet w okresie świątecznym trzeba pamiętać, iż również najbardziej tradycyjne dania można przyrządzić w sposób bardziej przyjazny zarówno dla naszego żołądka jak i.......rozmiarów talii.

Artykuły

16 lip 2018
Kwasy tłuszczowe Omega 3 - czyli jeden z bardzo istotnych budulców naszych komórek.

Kwasy tłuszczowe Omega 3 - czyli jeden z bardzo istotnych budulców naszych komórek.

Zdrowe sposoby na odchudzanie coraz częściej zastępują szkodliwe diety eliminujące większość wartościowych składników odżywczych. Z drugiej jednak strony - niektórych substancji w odpowiedniej ilości nie da się łatwo dostarczyć bazując tylko na zdrowym i zróżnicowanym jadłospisie. Jednym z komponentów, których nie powinno brakować ani w diecie, ani w wartościowym suplemencie są...tłuszcze. Oczywiście nie byle jakie tłuszcze, lecz kwasy tłuszczow

Więcej
27 cze 2018
Pokrzywa - panaceum na dolegliwości i sojusznik w odchudzaniu

Pokrzywa - panaceum na dolegliwości i sojusznik w odchudzaniu

Ziołolecznictwo posiada wielowiekową tradycję - było praktykowane już w czasach starożytnych. Co znamienne, doceniano nie tylko gatunki "szlachetne", lecz również rosnące dziko zioła. Pokrzywa zajmuje istotne miejsce w historii fitoterapii. O jej zaletach i zastosowaniu w suplemencie białkowym ONLY FOR WOMEN przeczytacie w tym wpisie.

Więcej
14 cze 2018
Cytryniec chiński, jego właściości oraz działanie.

Cytryniec chiński, jego właściości oraz działanie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej konsumentów ma świadomość tego co kupuje, wchodząc do sklepu porównujemy produkty, czytamy skład i wybieramy ten który jest mniejszym złem. W składzie supelmentów białkowych dla kobiet ONLY FOR WOMEN znajdziecie wyciąg z cytryńca chińskiego, dlatego dzisiaj przybliżymy wam jego właściwości oraz wytłumaczymy dlaczego ekstrakt z cytryńca znajduje się w naszych suplementach.

Więcej

Przepisy

24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej
18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej