Wszystko co powinnaś wiedzieć o jajkach.

Jajka to produkt goszczący w naszym jadłospisie niezależnie od pory roku. Ich szczególna symbolika - zarówno kulturowa jak i sakralna - sprawia jednak, że w okresie wiosennym i wielkanocnym spożywamy znacznie więcej jajek. I o ile nie sposób zaprzeczyć, że jajka to źródło wieku ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów, to warto pamiętać, iż istnieją pewne limity co do ich spożycia ustanowione m.in. przez WHO. Ile jajek można zjeść bez szkody dla zdrowia i figury oraz kto powinien zrezygnować z ich obecności w jadłospisie? Odpowiadamy poniżej.

 

Jajko - symbol życia, symbol zdrowia?

 

W krajach zachodnich najczęściej spożywa się jaja kurze, aczkolwiek w sprzedaży można znaleźć również jaja indycze, kacze, przepiórcze czy strusie. Im bardziej egzotyczny i niespotykany produkt, tym oczywiście wyższa cena - różne są również ich wartości odżywcze. Sięgając po jaja kurze zapewniamy sobie dostęp do:

* pełnowartościowego białka z optymalną zawartością aminokwasów, przyswalajnego przez ludzki organizm na poziomie niemal stuprocentowym;

* zawartych w żółtku tłuszczy jedno- i wielonienasyconych, nasyconych oraz węglowodanów, a także wapnia, cynku, żelaza, fosforu, luteiny (korzystnie wpływającej na wzrok), antyoksydantów A, E, witaminy K, D oraz witamin z grupy B, kwasu foliowego (niezbędnego w diecie kobiet ciężarnych). Odpowiednio przygotowane jajka są lekkostrawne, choć należy uważać ze spożywaniem żółtka. Ponad to udowodniono, że w jajkach zawarte są substancje, które mogą wspomóc utratę wagi, a ich kaloryczność - wbrew obiegowym opiniom wcale nie jest wysoka.

 

Zdrowe osoby mogą spożywać do 10 jaj w ciągu tygodnia. Taka ilość pozwala na dostarczenie organizmowi niezbędnej ilości składników odżywczych. Dobrze mieć przy tym na uwadze, że samo

białko (o ile nie jesteśmy na nie uczuleni) nie podlega takim ograniczeniom. Ma to szczególne znaczenie dla osób trenujących, ponieważ białko takie jest bardzo łatwe do przyswojenia i stanowi budulec tkanki mięśniowej. Oczywiście znaczenie ma również pochodzenie jaj - decydując się na zakup tych z wolnego wybiegu nie tylko postępujemy dobrze z uwagi na wspieranie humanitarnego traktowania zwierząt, ale też zyskujemy wysokojakościowy produkt.

 

 

Kto nie powinien jeść jajek?

 

Zdarzają się sytuacje, w których ktoś jest uczulony na całe jajko. Znacznie częściej występuje przy tym alergia na białko niż na żółtko. Ta nietolerancja pokarmowa najczęściej pojawia się już w okresie niemowlęcym. Do głównych objawów tej nietolerancji pokarmowej zaliczają się: dolegliwości gastryczne (biegunka, wymioty), problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego (duszności, ataki astmy), zmiany skórne, zapalenie spojówek. Może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

 

Spożycie jajek powinny też dużo bardziej ograniczyć osoby z podwyższonym poziomem "złego" cholesterolu we krwi. Dotyczy to jednak tylko żółtka - zaledwie w jednym niewielkim żółtku znajduje się ponad 210 mg cholesterolu - a więc niemal całe dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Oczywiście pewna dawka jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, lecz już nadmiar ma negatywny wpływ na pracę układu sercowo - naczyniowego. Całe jajka osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu mogą więc spożywać, ale w mniejszej ilości, niż osoby zdrowe. Ponad to istotny jest sposób przygotowania - najłatwiejsze do strawienia są jaja przygotowane na miękko, w koszulkach, natomiast nie zaleca się ich smażenia - rozwiązaniem może być omlet przygotowany na teflonowej patelni, bez tłuszczu. Ciekawostką kulinarną, przynajmniej w kręgu kultury europejskiej pozostają tzw. jajka stuletnie, czyli konserwowane przez kilka tygodni w specjalnym roztworze na bazie wapna, soli i herbaty jajka na twardo. Charakteryzuje je bardzo mocny i niekoniecznie przyjemny aromat oraz niespotykany kolor. Z alternatywnych sposobów podania dużo popularniejsze są jajka kiszone (uprzednio ugotowane na twardo).

 

Niezależnie jednak od sposobu podania - nie warto całkowicie rezygnować z jajek. No, chyba że chodzi o sałatkę jarzynową z jajkiem i majonezem - to bowiem prawdziwa bomba kaloryczna. Nawet w okresie świątecznym trzeba pamiętać, iż również najbardziej tradycyjne dania można przyrządzić w sposób bardziej przyjazny zarówno dla naszego żołądka jak i.......rozmiarów talii.

Artykuły

09 kwi 2018
Wszystko co powinnaś wiedzieć o jajkach.

Wszystko co powinnaś wiedzieć o jajkach.

Jajka to produkt goszczący w naszym jadłospisie niezależnie od pory roku. Ich szczególna symbolika - zarówno kulturowa jak i sakralna - sprawia jednak, że w okresie wiosennym i wielkanocnym spożywamy znacznie więcej jajek. I o ile nie sposób zaprzeczyć, że jajka to źródło wieku ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów, to warto pamiętać, iż istnieją pewne limity co do ich spożycia ustanowione m.in. przez WHO. Ile jajek można zjeść bez s

Więcej
26 mar 2018
Ćwiczenia na bóle stawów.

Ćwiczenia na bóle stawów.

Aktywność fizyczna uprawiana regularnie to nie tylko sposób na zachowanie szczupłej, wysportowanej sylwetki. Ćwiczenia są konieczne dla utrzymania organizmu w optymalnej kondycji - i to niezależnie od płci czy wieku. Udowodniono, że wprowadzenie zajęć sportowych do codziennego rytmu dnia pomaga uśmierzyć również tak powszechne dolegliwości, jak ból stawów.

Więcej
16 mar 2018
Dieta na przesilenie wiosenne.

Dieta na przesilenie wiosenne.

Nadchodząca wiosna to nie tylko okazja do porządków w mieszkaniu czy też szafie. To również doskonały moment na to, by zmienić swoje podejście do komponowania posiłków. Dieta na przesilenie wiosenne nie wygląda jak typowa kuracja odchudzająca - jak ją zatem interpretować i jakie ma zalety? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Więcej

Przepisy

05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej
18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej
14 mar 2018
Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik bez spodu, bez pieczenia, z małą ilością składników, mega szybki w przygotowaniu, czyli ciasto jakie lubię najbardziej. Chcesz może spróbować swoich sił i zrobić go samemu? Po kliknięciu znajdziecie przepis :)

Więcej