Ćwiczenia na bóle stawów.

Aktywność fizyczna uprawiana regularnie to nie tylko sposób na zachowanie szczupłej, wysportowanej sylwetki. Ćwiczenia są konieczne dla utrzymania organizmu w optymalnej kondycji - i to niezależnie od płci czy wieku. Udowodniono, że wprowadzenie zajęć sportowych do codziennego rytmu dnia pomaga uśmierzyć również tak powszechne dolegliwości, jak ból stawów. Stanu tego nie wolno bagatelizować, ponieważ liczba cierpiących na zapalenie stawów dorosłych na całym świecie z roku na rok wzrasta. Z czasem ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, poruszanie się i znacząco obniża jakość życia. A przecież wystarczy zacząć od realizacji prostych kroków...

 

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów najczęściej dotyka ona tych miejsc, które są narażone na największe obciążenia - a więc stawów biodrowych, kolanowych oraz znajdujących się w okolicach kręgów lędźwiowych i szyjnych. Choroba stopniowo prowadzi do uszkodzenia stawów, które może być nieodwracalne. Dlatego tak istotnym jest, by dbać o kondycję chrząstek - poprzez odpowiednią dietę bogatą w wapń oraz witaminę D, suplementy, ale także ćwiczenia.

 

Jak ćwiczyć?

To oczywiste, że dyskomfort związany z bólem nie zachęca do zwiększenia aktywności fizycznej. Warto jednak się zmotywować do ćwiczeń, ponieważ w przeciwnym razie skutki zwyrodnienia mogą być jeszcze bardziej odczuwalne. Ćwiczenia nie tylko usprawniają pracę stawów (ponieważ wzmacniają mięśnie, które stanowią dla nich wsparcie), ale i korzystnie wpływają na samopoczucie, jakość snu. Warto pamiętać, że przyczyna kłopotów ze stawami często leży w nadprogramowych kilogramach. Utrata wagi jest więc jak najbardziej wskazana. Regularność ćwiczeń powinna sprowadzać się do realizowania programu około 30 - 45 minutowego, po 3 - 4 razy w tygodniu. Dobrze też pamiętać o codziennych spacerach, jeździe na rowerze czy pływaniu. Aerobowa postać wysiłku nie obciąża stawów w tak znaczny sposób, jak siłowa, powinna zatem dominować.

 

Zalecana forma treningu

Zanim zaczniemy intensywnie lub mniej ćwiczyć warto porozmawiać ze specjalistą. Możliwe, że konieczna będzie także wizyta w gabinecie fizjoterapeuty - wiele zależy od tego, jak bardzo zaawansowane są zmiany w stawach. Każdorazowo proponowane ćwiczenia powinny mieć różnorodne oddziaływanie na organizm - jednocześnie zwiększać zakres ruchomości stawów, ale też wzmacniać muskulaturę, a przy okazji wpływać na ogólną wydolność układu sercowego oraz oddechowego. Sprowadza się to zasadniczo do kilku grup aktywności - aerobowych i siłowych (z mniejszym obciążeniem, które można stopniowo zwiększać). Dla osób mających problemy również z utrzymaniem równowagi oraz układem oddechowym dobrym pomysłem może być włączenie również elementów jogi.

 

Zestaw ćwiczeń poprawiających ruchomość stawów może być realizowany częściej niż te rodzaje aktywności, które angażują większe partie mięśni. Najważniejsze, by ciało było odpowiednio przygotowane do aktywności. Stopniowo większość powtórzeń oraz obciążenie mogą się zwiększać, ale warto zmiany wprowadzać powoli, aby nie doszło do przeciążenia. Silny ból po ćwiczeniach zdecydowanie nie jest dobrym znakiem. Dobrą informacją jest natomiast to, że proste rozciągające ćwiczenia można wykonywać w domowym zaciszu, bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt fitness. Wystarczą podstawy - mata, hantle o niewielkiej masie (od 3 - 5 kg jeden). Znacznie ważniejsza jest precyzja ruchów, a także zadbanie o warunki w otoczeniu - znacznie przyjemniej ćwiczyć w pokoju, w którym powietrze jest odpowiednio nawilżone i nie panuje zaduch. Pamiętajmy, że niezależnie od celu aktywność fizyczna powinna sprawiać przyjemność.

Artykuły

01 wrz 2018
Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Magnez niewątpliwie zalicza się do tych minerałów, których obecność w organizmie żywych organizmów jest niezbędna. Co interesujące, optymalna dawka magnezu ma również znaczny wpływ na skuteczność diet odchudzających. Przekonajmy się, dlaczego...

Więcej
17 sie 2018
Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Świadomość tego, że dla prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego konieczne jest dostarczanie organizmowi witamin i minerałów jest powszechna. Grupą, w której zapotrzebowanie na witaminy wzrasta są nie tylko osoby przechodzące okres rekonwalescencji czy zmagające się z chorobami, lecz także sportowcy. W zależności od wieku, płci, kondycji oraz tego, jak często podejmowany jest wysiłek fizyczny warto rozważyć suplementację.

Więcej
19 lip 2018
Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Prawidłowe przyswajanie witamin z grupy B ma wpływ na funkcjonowanie człowieka we wszystkich dziedzinach. Awitaminoza może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a także przeszkodzić w walce o wymarzoną sylwetkę. Zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędnych mikro- i makroskładników. Wśród tych pierwszych szczególne miejsce dla pracy układu ruchowego i nerwowego mają witaminy B6 i B12.

Więcej

Przepisy

30 lip 2018
Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Szukasz przepisu na szybkie śniadanie? Sprawdź jak przyrządzić pancakes z odżywką białkową jako kremem, gwarantujemy, że wyjdzie pyszne ;)

Więcej
24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej