Ćwiczenia na bóle stawów.

Aktywność fizyczna uprawiana regularnie to nie tylko sposób na zachowanie szczupłej, wysportowanej sylwetki. Ćwiczenia są konieczne dla utrzymania organizmu w optymalnej kondycji - i to niezależnie od płci czy wieku. Udowodniono, że wprowadzenie zajęć sportowych do codziennego rytmu dnia pomaga uśmierzyć również tak powszechne dolegliwości, jak ból stawów. Stanu tego nie wolno bagatelizować, ponieważ liczba cierpiących na zapalenie stawów dorosłych na całym świecie z roku na rok wzrasta. Z czasem ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, poruszanie się i znacząco obniża jakość życia. A przecież wystarczy zacząć od realizacji prostych kroków...

 

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów najczęściej dotyka ona tych miejsc, które są narażone na największe obciążenia - a więc stawów biodrowych, kolanowych oraz znajdujących się w okolicach kręgów lędźwiowych i szyjnych. Choroba stopniowo prowadzi do uszkodzenia stawów, które może być nieodwracalne. Dlatego tak istotnym jest, by dbać o kondycję chrząstek - poprzez odpowiednią dietę bogatą w wapń oraz witaminę D, suplementy, ale także ćwiczenia.

 

Jak ćwiczyć?

To oczywiste, że dyskomfort związany z bólem nie zachęca do zwiększenia aktywności fizycznej. Warto jednak się zmotywować do ćwiczeń, ponieważ w przeciwnym razie skutki zwyrodnienia mogą być jeszcze bardziej odczuwalne. Ćwiczenia nie tylko usprawniają pracę stawów (ponieważ wzmacniają mięśnie, które stanowią dla nich wsparcie), ale i korzystnie wpływają na samopoczucie, jakość snu. Warto pamiętać, że przyczyna kłopotów ze stawami często leży w nadprogramowych kilogramach. Utrata wagi jest więc jak najbardziej wskazana. Regularność ćwiczeń powinna sprowadzać się do realizowania programu około 30 - 45 minutowego, po 3 - 4 razy w tygodniu. Dobrze też pamiętać o codziennych spacerach, jeździe na rowerze czy pływaniu. Aerobowa postać wysiłku nie obciąża stawów w tak znaczny sposób, jak siłowa, powinna zatem dominować.

 

Zalecana forma treningu

Zanim zaczniemy intensywnie lub mniej ćwiczyć warto porozmawiać ze specjalistą. Możliwe, że konieczna będzie także wizyta w gabinecie fizjoterapeuty - wiele zależy od tego, jak bardzo zaawansowane są zmiany w stawach. Każdorazowo proponowane ćwiczenia powinny mieć różnorodne oddziaływanie na organizm - jednocześnie zwiększać zakres ruchomości stawów, ale też wzmacniać muskulaturę, a przy okazji wpływać na ogólną wydolność układu sercowego oraz oddechowego. Sprowadza się to zasadniczo do kilku grup aktywności - aerobowych i siłowych (z mniejszym obciążeniem, które można stopniowo zwiększać). Dla osób mających problemy również z utrzymaniem równowagi oraz układem oddechowym dobrym pomysłem może być włączenie również elementów jogi.

 

Zestaw ćwiczeń poprawiających ruchomość stawów może być realizowany częściej niż te rodzaje aktywności, które angażują większe partie mięśni. Najważniejsze, by ciało było odpowiednio przygotowane do aktywności. Stopniowo większość powtórzeń oraz obciążenie mogą się zwiększać, ale warto zmiany wprowadzać powoli, aby nie doszło do przeciążenia. Silny ból po ćwiczeniach zdecydowanie nie jest dobrym znakiem. Dobrą informacją jest natomiast to, że proste rozciągające ćwiczenia można wykonywać w domowym zaciszu, bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt fitness. Wystarczą podstawy - mata, hantle o niewielkiej masie (od 3 - 5 kg jeden). Znacznie ważniejsza jest precyzja ruchów, a także zadbanie o warunki w otoczeniu - znacznie przyjemniej ćwiczyć w pokoju, w którym powietrze jest odpowiednio nawilżone i nie panuje zaduch. Pamiętajmy, że niezależnie od celu aktywność fizyczna powinna sprawiać przyjemność.

Artykuły

09 kwi 2018
Wszystko co powinnaś wiedzieć o jajkach.

Wszystko co powinnaś wiedzieć o jajkach.

Jajka to produkt goszczący w naszym jadłospisie niezależnie od pory roku. Ich szczególna symbolika - zarówno kulturowa jak i sakralna - sprawia jednak, że w okresie wiosennym i wielkanocnym spożywamy znacznie więcej jajek. I o ile nie sposób zaprzeczyć, że jajka to źródło wieku ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów, to warto pamiętać, iż istnieją pewne limity co do ich spożycia ustanowione m.in. przez WHO. Ile jajek można zjeść bez s

Więcej
26 mar 2018
Ćwiczenia na bóle stawów.

Ćwiczenia na bóle stawów.

Aktywność fizyczna uprawiana regularnie to nie tylko sposób na zachowanie szczupłej, wysportowanej sylwetki. Ćwiczenia są konieczne dla utrzymania organizmu w optymalnej kondycji - i to niezależnie od płci czy wieku. Udowodniono, że wprowadzenie zajęć sportowych do codziennego rytmu dnia pomaga uśmierzyć również tak powszechne dolegliwości, jak ból stawów.

Więcej
16 mar 2018
Dieta na przesilenie wiosenne.

Dieta na przesilenie wiosenne.

Nadchodząca wiosna to nie tylko okazja do porządków w mieszkaniu czy też szafie. To również doskonały moment na to, by zmienić swoje podejście do komponowania posiłków. Dieta na przesilenie wiosenne nie wygląda jak typowa kuracja odchudzająca - jak ją zatem interpretować i jakie ma zalety? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Więcej

Przepisy

05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej
18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej
14 mar 2018
Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik bez spodu, bez pieczenia, z małą ilością składników, mega szybki w przygotowaniu, czyli ciasto jakie lubię najbardziej. Chcesz może spróbować swoich sił i zrobić go samemu? Po kliknięciu znajdziecie przepis :)

Więcej