Ćwiczenia na bóle stawów.

Aktywność fizyczna uprawiana regularnie to nie tylko sposób na zachowanie szczupłej, wysportowanej sylwetki. Ćwiczenia są konieczne dla utrzymania organizmu w optymalnej kondycji - i to niezależnie od płci czy wieku. Udowodniono, że wprowadzenie zajęć sportowych do codziennego rytmu dnia pomaga uśmierzyć również tak powszechne dolegliwości, jak ból stawów. Stanu tego nie wolno bagatelizować, ponieważ liczba cierpiących na zapalenie stawów dorosłych na całym świecie z roku na rok wzrasta. Z czasem ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, poruszanie się i znacząco obniża jakość życia. A przecież wystarczy zacząć od realizacji prostych kroków...

 

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów najczęściej dotyka ona tych miejsc, które są narażone na największe obciążenia - a więc stawów biodrowych, kolanowych oraz znajdujących się w okolicach kręgów lędźwiowych i szyjnych. Choroba stopniowo prowadzi do uszkodzenia stawów, które może być nieodwracalne. Dlatego tak istotnym jest, by dbać o kondycję chrząstek - poprzez odpowiednią dietę bogatą w wapń oraz witaminę D, suplementy, ale także ćwiczenia.

 

Jak ćwiczyć?

To oczywiste, że dyskomfort związany z bólem nie zachęca do zwiększenia aktywności fizycznej. Warto jednak się zmotywować do ćwiczeń, ponieważ w przeciwnym razie skutki zwyrodnienia mogą być jeszcze bardziej odczuwalne. Ćwiczenia nie tylko usprawniają pracę stawów (ponieważ wzmacniają mięśnie, które stanowią dla nich wsparcie), ale i korzystnie wpływają na samopoczucie, jakość snu. Warto pamiętać, że przyczyna kłopotów ze stawami często leży w nadprogramowych kilogramach. Utrata wagi jest więc jak najbardziej wskazana. Regularność ćwiczeń powinna sprowadzać się do realizowania programu około 30 - 45 minutowego, po 3 - 4 razy w tygodniu. Dobrze też pamiętać o codziennych spacerach, jeździe na rowerze czy pływaniu. Aerobowa postać wysiłku nie obciąża stawów w tak znaczny sposób, jak siłowa, powinna zatem dominować.

 

Zalecana forma treningu

Zanim zaczniemy intensywnie lub mniej ćwiczyć warto porozmawiać ze specjalistą. Możliwe, że konieczna będzie także wizyta w gabinecie fizjoterapeuty - wiele zależy od tego, jak bardzo zaawansowane są zmiany w stawach. Każdorazowo proponowane ćwiczenia powinny mieć różnorodne oddziaływanie na organizm - jednocześnie zwiększać zakres ruchomości stawów, ale też wzmacniać muskulaturę, a przy okazji wpływać na ogólną wydolność układu sercowego oraz oddechowego. Sprowadza się to zasadniczo do kilku grup aktywności - aerobowych i siłowych (z mniejszym obciążeniem, które można stopniowo zwiększać). Dla osób mających problemy również z utrzymaniem równowagi oraz układem oddechowym dobrym pomysłem może być włączenie również elementów jogi.

 

Zestaw ćwiczeń poprawiających ruchomość stawów może być realizowany częściej niż te rodzaje aktywności, które angażują większe partie mięśni. Najważniejsze, by ciało było odpowiednio przygotowane do aktywności. Stopniowo większość powtórzeń oraz obciążenie mogą się zwiększać, ale warto zmiany wprowadzać powoli, aby nie doszło do przeciążenia. Silny ból po ćwiczeniach zdecydowanie nie jest dobrym znakiem. Dobrą informacją jest natomiast to, że proste rozciągające ćwiczenia można wykonywać w domowym zaciszu, bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt fitness. Wystarczą podstawy - mata, hantle o niewielkiej masie (od 3 - 5 kg jeden). Znacznie ważniejsza jest precyzja ruchów, a także zadbanie o warunki w otoczeniu - znacznie przyjemniej ćwiczyć w pokoju, w którym powietrze jest odpowiednio nawilżone i nie panuje zaduch. Pamiętajmy, że niezależnie od celu aktywność fizyczna powinna sprawiać przyjemność.

Artykuły

16 lip 2018
Kwasy tłuszczowe Omega 3 - czyli jeden z bardzo istotnych budulców naszych komórek.

Kwasy tłuszczowe Omega 3 - czyli jeden z bardzo istotnych budulców naszych komórek.

Zdrowe sposoby na odchudzanie coraz częściej zastępują szkodliwe diety eliminujące większość wartościowych składników odżywczych. Z drugiej jednak strony - niektórych substancji w odpowiedniej ilości nie da się łatwo dostarczyć bazując tylko na zdrowym i zróżnicowanym jadłospisie. Jednym z komponentów, których nie powinno brakować ani w diecie, ani w wartościowym suplemencie są...tłuszcze. Oczywiście nie byle jakie tłuszcze, lecz kwasy tłuszczow

Więcej
27 cze 2018
Pokrzywa - panaceum na dolegliwości i sojusznik w odchudzaniu

Pokrzywa - panaceum na dolegliwości i sojusznik w odchudzaniu

Ziołolecznictwo posiada wielowiekową tradycję - było praktykowane już w czasach starożytnych. Co znamienne, doceniano nie tylko gatunki "szlachetne", lecz również rosnące dziko zioła. Pokrzywa zajmuje istotne miejsce w historii fitoterapii. O jej zaletach i zastosowaniu w suplemencie białkowym ONLY FOR WOMEN przeczytacie w tym wpisie.

Więcej
14 cze 2018
Cytryniec chiński, jego właściości oraz działanie.

Cytryniec chiński, jego właściości oraz działanie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej konsumentów ma świadomość tego co kupuje, wchodząc do sklepu porównujemy produkty, czytamy skład i wybieramy ten który jest mniejszym złem. W składzie supelmentów białkowych dla kobiet ONLY FOR WOMEN znajdziecie wyciąg z cytryńca chińskiego, dlatego dzisiaj przybliżymy wam jego właściwości oraz wytłumaczymy dlaczego ekstrakt z cytryńca znajduje się w naszych suplementach.

Więcej

Przepisy

24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej
18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej