Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Pogoń za idealną sylwetką wcale nie jest charakterystyczną cechą współczesnych czasów. Przez stulecia zmieniały się jednak kanony piękna, co więcej - zawsze były one zróżnicowane również w aspekcie kulturowym. Masa ciała to jednak nie tylko czynnik determinujący wygląd, ale i mający kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. W tym kontekście można zadać sobie pytanie, czy istnieje idealna waga - oraz na jakiej podstawie można by takową określić...

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że waga podawana w kilogramach czy funtach to tylko jeden ze wskaźników. Podobnie jest ze współczynnikiem BMI (body mass index) określanym w oparciu o wzrost oraz wagę. Dużo ważniejszy jest np. procentowy udział tkanki tłuszczowej w organizmie. Często zaskakujące może być to, że z tym problemem borykają się nawet szczupłe osoby. Tymczasem im wyższy jest udział masy mięśniowej - tym lepiej funkcjonuje układ metaboliczny. Innymi słowy, waga nie zawsze jest miarodajna.

 

Jednocześnie trzeba zauważyć, iż otyłość, czyli stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi odpowiednio >25 % masy ciała u mężczyzn i >30 % u kobiet jest jedną z groźniejszych chorób cywilizacyjnych. Znacząco obniża jakość życia - a więc problem jest nie tylko natury estetycznej, lecz przede wszystkim zdrowotnej. Wedle danych WHO na świecie ponad 520 mln ludzi na świecie boryka się z tym problemem - a statystyki te mają tendencję wzrostową. Otyłość pośrednio przyczynia się również do przedwczesnej śmierci, ponieważ zwiększa ryzyko zapadnięcia na: schorzenia układu sercowo - naczyniowego (w szczególności nadciśnienie, miażdżyca), nowotwory żołądka, trzustki, wątroby czy jelita grubego. Dodatkowo utrata wagi dzięki racjonalnej diecie i aktywności fizycznej pozostaje utrudniona. A to z uwagi na trudności w poruszaniu się (stawy kolanowe i inne są przeciążone). Dlatego zatem - choć nie można do końca określić idealnej "zdrowej" wagi warto wystrzegać się niekorzystnych nawyków żywieniowych, które w niedługim czasie mogą zamienić niewielką nadwagę (rzędu około 25 - 26 BMI) w otyłość (a więc sytuację, w której ten nieco umowny wskaźnik przybiera wartość powyżej 30).

 

Co można zrobić we własnym zakresie?

 

Samodzielna walka z nadwagą może się okazać wyzwaniem ponad nasze siły. Jednakże profesjonalna pomoc jest na wyciągnięcie ręki - czy to w postaci wykwalifikowanego dietetyka czy też trenera personalnego. Regularne ćwiczenia w studiu fitness lub na siłowni mogą być dzięki tej drugiej opcji znacznie bardziej efektywne. Zwłaszcza, że poprzedza je wywiad z klientem, który pozwala dokładnie zdefiniować cele. Ścieżka ćwiczeń zostaje zindywidualizowana, co oznacza, że wzięte są pod uwagę zarówno gabaryty i możliwości fizyczne, jak i emocjonalne nastawienie i preferencje konkretnej osoby co do dnia czy godziny zajęć.

 

Wariantem ćwiczeń, który może szczególnie przemawiać do osób ze znaczną nadwagą są zajęcia indywidualne w domu. Warunkiem jest rzecz jasna posiadanie odpowiedniego sprzętu. Trenera personalnego znajdziemy natomiast na kilka sposobów - korzystając z usług siłowni, rejestrując się na dedykowanych serwisach (gdzie dodatkowo możemy sprawdzić biogram danego trenera oraz poznać opinie innych użytkowników) bądź też - zasięgając porady u znajomych.

 

Każdorazowo ćwiczenia oraz dietę warto wesprzeć dedykowanymi utracie wagi lub zwiększeniu masy mięśniowej suplementami. Najważniejsze, aby były to produkty posiadające niezbędne atesty i rekomendacje profesjonalistów - wówczas zyskujemy pewność, że dany środek nie będzie jedynie placebo, lecz faktycznie wpłynie na wydolność organizmu. Wdrożenie nowego programu dietetycznego i treningowego to zawsze spore obciążenie fizyczne - stąd też zwłaszcza osoby cierpiące na choroby związane z otyłością (lub znajdujące się w więcej niż jednej z grup ryzyka) powinny poprzedzić wszelkie działania wizytą u lekarza internisty, a jeśli to konieczne również endokrynologa. To nieprawda, że osiągnięcie wymarzonej sylwetki przy znacznej tuszy jest niemożliwe - trzeba jednak wiedzieć, iż utrata kilogramów jest procesem stopniowym przebiegającym u każdego inaczej. Aby się nie zniechęcić można pomyśleć o dodatkowych zajęciach motywacyjnych czy udziale w grupie wsparcia dla osób z nadwagą. Można je znaleźć nie tylko na forach internetowych.

Artykuły

14 cze 2018
Cytryniec chiński, jego właściości oraz działanie.

Cytryniec chiński, jego właściości oraz działanie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej konsumentów ma świadomość tego co kupuje, wchodząc do sklepu porównujemy produkty, czytamy skład i wybieramy ten który jest mniejszym złem. W składzie supelmentów białkowych dla kobiet ONLY FOR WOMEN znajdziecie wyciąg z cytryńca chińskiego, dlatego dzisiaj przybliżymy wam jego właściwości oraz wytłumaczymy dlaczego ekstrakt z cytryńca znajduje się w naszych suplementach.

Więcej
04 cze 2018
Czy spalacze tłuszczu naprawdę działają? Jak wybrać właściwy?

Czy spalacze tłuszczu naprawdę działają? Jak wybrać właściwy?

Jeszcze do niedawna spalacze tłuszczu budziły negatywne skojarzenia. Dlaczego? Dla wielu stosowanie tego typu preparatów oznaczało pewnego rodzaju "drogę na skróty", a więc brak konieczności stosowania racjonalnej i dopasowanej do indywidualnych potrzeb diety oraz treningu. Naturalnie, niezależnie od tego, co obiecywano w reklamach konkretnych suplementów - ich działanie nie mogło być kompletne bez dodatku wymienionych czynników. Skąd zatem boom

Więcej
22 maj 2018
Krótki poradnik ćwiczeń dla średnio zaawansowanych kobiet.

Krótki poradnik ćwiczeń dla średnio zaawansowanych kobiet.

Osoby odzwyczajone od regularnego wysiłku fizycznego mogą wyrobić sobie szkodliwą opinię, że trenowanie jest przeciwieństwem relaksu. Styl życia współczesnego człowieka nie zostawia natomiast na to ostatnie wiele czasu. Tym bardziej warto zainteresować się takimi formami treningu, które poza oczywistymi korzyściami dla zdrowia fizycznego oraz sylwetki pozwalają również nauczyć się wypoczywać. O jakich zajęciach mowa? Przyjrzyjmy się bliżej kilku

Więcej

Przepisy

24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej
18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej