Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Pogoń za idealną sylwetką wcale nie jest charakterystyczną cechą współczesnych czasów. Przez stulecia zmieniały się jednak kanony piękna, co więcej - zawsze były one zróżnicowane również w aspekcie kulturowym. Masa ciała to jednak nie tylko czynnik determinujący wygląd, ale i mający kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. W tym kontekście można zadać sobie pytanie, czy istnieje idealna waga - oraz na jakiej podstawie można by takową określić...

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że waga podawana w kilogramach czy funtach to tylko jeden ze wskaźników. Podobnie jest ze współczynnikiem BMI (body mass index) określanym w oparciu o wzrost oraz wagę. Dużo ważniejszy jest np. procentowy udział tkanki tłuszczowej w organizmie. Często zaskakujące może być to, że z tym problemem borykają się nawet szczupłe osoby. Tymczasem im wyższy jest udział masy mięśniowej - tym lepiej funkcjonuje układ metaboliczny. Innymi słowy, waga nie zawsze jest miarodajna.

 

Jednocześnie trzeba zauważyć, iż otyłość, czyli stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi odpowiednio >25 % masy ciała u mężczyzn i >30 % u kobiet jest jedną z groźniejszych chorób cywilizacyjnych. Znacząco obniża jakość życia - a więc problem jest nie tylko natury estetycznej, lecz przede wszystkim zdrowotnej. Wedle danych WHO na świecie ponad 520 mln ludzi na świecie boryka się z tym problemem - a statystyki te mają tendencję wzrostową. Otyłość pośrednio przyczynia się również do przedwczesnej śmierci, ponieważ zwiększa ryzyko zapadnięcia na: schorzenia układu sercowo - naczyniowego (w szczególności nadciśnienie, miażdżyca), nowotwory żołądka, trzustki, wątroby czy jelita grubego. Dodatkowo utrata wagi dzięki racjonalnej diecie i aktywności fizycznej pozostaje utrudniona. A to z uwagi na trudności w poruszaniu się (stawy kolanowe i inne są przeciążone). Dlatego zatem - choć nie można do końca określić idealnej "zdrowej" wagi warto wystrzegać się niekorzystnych nawyków żywieniowych, które w niedługim czasie mogą zamienić niewielką nadwagę (rzędu około 25 - 26 BMI) w otyłość (a więc sytuację, w której ten nieco umowny wskaźnik przybiera wartość powyżej 30).

 

Co można zrobić we własnym zakresie?

 

Samodzielna walka z nadwagą może się okazać wyzwaniem ponad nasze siły. Jednakże profesjonalna pomoc jest na wyciągnięcie ręki - czy to w postaci wykwalifikowanego dietetyka czy też trenera personalnego. Regularne ćwiczenia w studiu fitness lub na siłowni mogą być dzięki tej drugiej opcji znacznie bardziej efektywne. Zwłaszcza, że poprzedza je wywiad z klientem, który pozwala dokładnie zdefiniować cele. Ścieżka ćwiczeń zostaje zindywidualizowana, co oznacza, że wzięte są pod uwagę zarówno gabaryty i możliwości fizyczne, jak i emocjonalne nastawienie i preferencje konkretnej osoby co do dnia czy godziny zajęć.

 

Wariantem ćwiczeń, który może szczególnie przemawiać do osób ze znaczną nadwagą są zajęcia indywidualne w domu. Warunkiem jest rzecz jasna posiadanie odpowiedniego sprzętu. Trenera personalnego znajdziemy natomiast na kilka sposobów - korzystając z usług siłowni, rejestrując się na dedykowanych serwisach (gdzie dodatkowo możemy sprawdzić biogram danego trenera oraz poznać opinie innych użytkowników) bądź też - zasięgając porady u znajomych.

 

Każdorazowo ćwiczenia oraz dietę warto wesprzeć dedykowanymi utracie wagi lub zwiększeniu masy mięśniowej suplementami. Najważniejsze, aby były to produkty posiadające niezbędne atesty i rekomendacje profesjonalistów - wówczas zyskujemy pewność, że dany środek nie będzie jedynie placebo, lecz faktycznie wpłynie na wydolność organizmu. Wdrożenie nowego programu dietetycznego i treningowego to zawsze spore obciążenie fizyczne - stąd też zwłaszcza osoby cierpiące na choroby związane z otyłością (lub znajdujące się w więcej niż jednej z grup ryzyka) powinny poprzedzić wszelkie działania wizytą u lekarza internisty, a jeśli to konieczne również endokrynologa. To nieprawda, że osiągnięcie wymarzonej sylwetki przy znacznej tuszy jest niemożliwe - trzeba jednak wiedzieć, iż utrata kilogramów jest procesem stopniowym przebiegającym u każdego inaczej. Aby się nie zniechęcić można pomyśleć o dodatkowych zajęciach motywacyjnych czy udziale w grupie wsparcia dla osób z nadwagą. Można je znaleźć nie tylko na forach internetowych.

Artykuły

16 mar 2018
Dieta na przesilenie wiosenne.

Dieta na przesilenie wiosenne.

Nadchodząca wiosna to nie tylko okazja do porządków w mieszkaniu czy też szafie. To również doskonały moment na to, by zmienić swoje podejście do komponowania posiłków. Dieta na przesilenie wiosenne nie wygląda jak typowa kuracja odchudzająca - jak ją zatem interpretować i jakie ma zalety? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Więcej
10 mar 2018
Energetyki ? Naturalnie!

Energetyki ? Naturalnie!

Brak motywacji do ćwiczeń, ale i do wykonywania codziennych obowiązków może mieć różne przyczyny. Często w takich wypadkach nasz wzrok kieruje się w kierunku działu z napojami energetycznymi, jednak jak powszechnie wiadomo to nie są dobre dla naszego zdrowia. Jak znaleźć energetyczne napoje i żywność, które nie będą destrukcyjne dla zdrowia?

Więcej
05 mar 2018
Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Pogoń za idealną sylwetką wcale nie jest charakterystyczną cechą współczesnych czasów. Przez stulecia zmieniały się jednak kanony piękna, co więcej - zawsze były one zróżnicowane również w aspekcie kulturowym. Masa ciała to jednak nie tylko czynnik determinujący wygląd, ale i mający kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. W tym kontekście można zadać sobie pytanie, czy istnieje idealna waga - oraz na jakiej podstawie można by takową określić.

Więcej

Przepisy

18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej
14 mar 2018
Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik bez spodu, bez pieczenia, z małą ilością składników, mega szybki w przygotowaniu, czyli ciasto jakie lubię najbardziej. Chcesz może spróbować swoich sił i zrobić go samemu? Po kliknięciu znajdziecie przepis :)

Więcej
06 mar 2018
Zielony koktajl.

Zielony koktajl.

Koktajle szpinakowe, dlaczego warto po nie sięgać? Prawdopodobnie większości z was szpinak niezbyt przyjemnie się kojarzy, ale niektórzy bardzo go lubią, a na pewno już nie można nie docenić jego wartości zdrowotnych. Dlatego dzisiaj spróbujemy was przekonać do zielonego koktajlu szpinakowego, smacznego! :)

Więcej