Wykluczam, więc chudnę? Jak to jest z eliminowaniem grup produktów...

Diety eliminacyjne raczej nie przywodzą na myśl racjonalnego planu żywieniowego. Nie oznacza to jednak, że niektórych zasad poszczególnych kuracji - czy to leczniczych czy odchudzających - nie można zastosować. W jaki sposób? Oczywiście dobierając te zasady, które będą odpowiednie dla naszego organizmu. O tym, jak to stwierdzić, oraz jakie założenia diet mogą być pomocne w gubieniu kilogramów i zwiększaniu efektywności treningu piszemy poniżej.

 

Bezglutenowy plan na życie

Jednym z trendów żywieniowych, który wyrósł na gruncie diety leczniczej pozostawało wykluczenie z diety produktów zawierających gluten. Dietę opracowano z myślą o osobach, które uskarżały się na taką nietolerancje pokarmową lub też cierpiały na celiakię (mimo wspólnych objawów te jednostki chorobowe nie są tożsame). Jak to często bywa, bezglutenowy system odżywiania zaadaptowano do szerszej grupy odbiorców. Celem miały być posiłki zdrowsze, usprawniające metabolizm i pomagające w utracie kilogramów. Produkty, które wyeliminowano z jadłospisu diety to przede wszystkim:

  • zboża takie jak pszenica, żyto, jęczmień i owies - każde pieczywo wypiekane z mąki powstałej na ich bazie, jak również piwo, wódka żytnia etc.;
  • wysoko przetworzone obfitujące w konserwanty produkty - słodycze, wyroby garmażeryjne, kiełbaski, parówki (oraz inne "mięsopodobne" wyroby typu MOM), wędliny;
  • cukier, sól, tłuszcze zwierzęce;

 

W diecie prócz eliminacji grup produktów (w tym niezdrowych i przyczyniających się do wzrostu masy ciała) położono także nacisk na:

  • przygotowanie pokarmów - bez smażenia czy zbyt długiej obróbki termicznej;
  • stałe pory posiłków - co korzystnie oddziałuje na metabolizm zwłaszcza w połączeniu z optymalnymi porcjami;
  • regularną aktywność fizyczną (z poziomem intensywności dopasowanym do indywidualnych możliwości);

 

A może zrezygnować z mięsa ?

Innym podejmowanym z różnych pobudek krokiem pozostaje wyeliminowanie z jadłospisu produktów odzwierzęcych. Może być to powodowane kwestiami ideologicznymi, zdrowotnymi, ale także chęcią zgubienia nadwagi. Wegetarianizm przybiera odmienne formy w zależności od stopnia, w jakim jesteśmy gotowi zmodyfikować swoją dietę. Do mniej radykalnych form zaliczają się na przykład laktoowowegetarianizm (gdzie dopuszczalne jest spożycie nabiału, jajek i mleka), semiwegetarianizm (wykluczenie mięsa przy jednoczesnym spożywaniu jajek, nabiału i ryb), natomiast do bardziej restrykcyjnych - weganizm (brak jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego) i jego odmiany (np. spożywanie tylko surowych, nieprzetworzonych produktów).

 

Na diecie bezmięsnej dużą wagę przywiązuje się do jakości produktów oraz niskiego stopnia ich przetworzenia. Ogólnie też ten sposób odżywiania jest rekomendowany przez specjalistów - choć może nie w najbardziej "surowych" postaciach. Zmniejszenie udziału żywności pochodzenia zwierzęcego w jadłospisie korzystnie wpływa na poziom dobrego cholesterolu HDL, jednocześnie obniżając poziom LDL oraz zmniejszając ryzyko nadciśnienia czy miażdżycy. Jednocześnie będąc bardziej świadomym składu swoich posiłków częściej przygotowujemy je od podstaw - a to oznacza rzadsze zamawianie dań na wynos czy stołowanie się w fast - foodach. Zachowanie właściwych proporcji witamin i minerałów wymaga rzecz jasna nieco wysiłku, dlatego plan żywieniowy warto opracować wraz z profesjonalistą. Produkty wzbogacone o wapń oraz suplementy na stałe powinny zagościć w naszym menu nie tylko wtedy, gdy uprawiamy sport.

 

Rzecz jasna niezależnie od naszego wieku i stanu zdrowia warto pamiętać, by nie stosować diet eliminujących ważne mikro- i makroskładniki, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu. Drastyczne zmiany nawyków żywieniowych nigdy nie są wskazane i nowy sposób planowania posiłków warto wprowadzać stopniowo, najlepiej w porozumieniu z dietetykiem lub w oparciu o wiedzę specjalistyczną. Osoby intensywnie trenujące zmiany powinny dodatkowo konsultować z prowadzącym treningi.

Artykuły

16 mar 2018
Dieta na przesilenie wiosenne.

Dieta na przesilenie wiosenne.

Nadchodząca wiosna to nie tylko okazja do porządków w mieszkaniu czy też szafie. To również doskonały moment na to, by zmienić swoje podejście do komponowania posiłków. Dieta na przesilenie wiosenne nie wygląda jak typowa kuracja odchudzająca - jak ją zatem interpretować i jakie ma zalety? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Więcej
10 mar 2018
Energetyki ? Naturalnie!

Energetyki ? Naturalnie!

Brak motywacji do ćwiczeń, ale i do wykonywania codziennych obowiązków może mieć różne przyczyny. Często w takich wypadkach nasz wzrok kieruje się w kierunku działu z napojami energetycznymi, jednak jak powszechnie wiadomo to nie są dobre dla naszego zdrowia. Jak znaleźć energetyczne napoje i żywność, które nie będą destrukcyjne dla zdrowia?

Więcej
05 mar 2018
Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Pogoń za idealną sylwetką wcale nie jest charakterystyczną cechą współczesnych czasów. Przez stulecia zmieniały się jednak kanony piękna, co więcej - zawsze były one zróżnicowane również w aspekcie kulturowym. Masa ciała to jednak nie tylko czynnik determinujący wygląd, ale i mający kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. W tym kontekście można zadać sobie pytanie, czy istnieje idealna waga - oraz na jakiej podstawie można by takową określić.

Więcej

Przepisy

18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej
14 mar 2018
Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik bez spodu, bez pieczenia, z małą ilością składników, mega szybki w przygotowaniu, czyli ciasto jakie lubię najbardziej. Chcesz może spróbować swoich sił i zrobić go samemu? Po kliknięciu znajdziecie przepis :)

Więcej
06 mar 2018
Zielony koktajl.

Zielony koktajl.

Koktajle szpinakowe, dlaczego warto po nie sięgać? Prawdopodobnie większości z was szpinak niezbyt przyjemnie się kojarzy, ale niektórzy bardzo go lubią, a na pewno już nie można nie docenić jego wartości zdrowotnych. Dlatego dzisiaj spróbujemy was przekonać do zielonego koktajlu szpinakowego, smacznego! :)

Więcej