Wykluczam, więc chudnę? Jak to jest z eliminowaniem grup produktów...

Diety eliminacyjne raczej nie przywodzą na myśl racjonalnego planu żywieniowego. Nie oznacza to jednak, że niektórych zasad poszczególnych kuracji - czy to leczniczych czy odchudzających - nie można zastosować. W jaki sposób? Oczywiście dobierając te zasady, które będą odpowiednie dla naszego organizmu. O tym, jak to stwierdzić, oraz jakie założenia diet mogą być pomocne w gubieniu kilogramów i zwiększaniu efektywności treningu piszemy poniżej.

 

Bezglutenowy plan na życie

Jednym z trendów żywieniowych, który wyrósł na gruncie diety leczniczej pozostawało wykluczenie z diety produktów zawierających gluten. Dietę opracowano z myślą o osobach, które uskarżały się na taką nietolerancje pokarmową lub też cierpiały na celiakię (mimo wspólnych objawów te jednostki chorobowe nie są tożsame). Jak to często bywa, bezglutenowy system odżywiania zaadaptowano do szerszej grupy odbiorców. Celem miały być posiłki zdrowsze, usprawniające metabolizm i pomagające w utracie kilogramów. Produkty, które wyeliminowano z jadłospisu diety to przede wszystkim:

  • zboża takie jak pszenica, żyto, jęczmień i owies - każde pieczywo wypiekane z mąki powstałej na ich bazie, jak również piwo, wódka żytnia etc.;
  • wysoko przetworzone obfitujące w konserwanty produkty - słodycze, wyroby garmażeryjne, kiełbaski, parówki (oraz inne "mięsopodobne" wyroby typu MOM), wędliny;
  • cukier, sól, tłuszcze zwierzęce;

 

W diecie prócz eliminacji grup produktów (w tym niezdrowych i przyczyniających się do wzrostu masy ciała) położono także nacisk na:

  • przygotowanie pokarmów - bez smażenia czy zbyt długiej obróbki termicznej;
  • stałe pory posiłków - co korzystnie oddziałuje na metabolizm zwłaszcza w połączeniu z optymalnymi porcjami;
  • regularną aktywność fizyczną (z poziomem intensywności dopasowanym do indywidualnych możliwości);

 

A może zrezygnować z mięsa ?

Innym podejmowanym z różnych pobudek krokiem pozostaje wyeliminowanie z jadłospisu produktów odzwierzęcych. Może być to powodowane kwestiami ideologicznymi, zdrowotnymi, ale także chęcią zgubienia nadwagi. Wegetarianizm przybiera odmienne formy w zależności od stopnia, w jakim jesteśmy gotowi zmodyfikować swoją dietę. Do mniej radykalnych form zaliczają się na przykład laktoowowegetarianizm (gdzie dopuszczalne jest spożycie nabiału, jajek i mleka), semiwegetarianizm (wykluczenie mięsa przy jednoczesnym spożywaniu jajek, nabiału i ryb), natomiast do bardziej restrykcyjnych - weganizm (brak jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego) i jego odmiany (np. spożywanie tylko surowych, nieprzetworzonych produktów).

 

Na diecie bezmięsnej dużą wagę przywiązuje się do jakości produktów oraz niskiego stopnia ich przetworzenia. Ogólnie też ten sposób odżywiania jest rekomendowany przez specjalistów - choć może nie w najbardziej "surowych" postaciach. Zmniejszenie udziału żywności pochodzenia zwierzęcego w jadłospisie korzystnie wpływa na poziom dobrego cholesterolu HDL, jednocześnie obniżając poziom LDL oraz zmniejszając ryzyko nadciśnienia czy miażdżycy. Jednocześnie będąc bardziej świadomym składu swoich posiłków częściej przygotowujemy je od podstaw - a to oznacza rzadsze zamawianie dań na wynos czy stołowanie się w fast - foodach. Zachowanie właściwych proporcji witamin i minerałów wymaga rzecz jasna nieco wysiłku, dlatego plan żywieniowy warto opracować wraz z profesjonalistą. Produkty wzbogacone o wapń oraz suplementy na stałe powinny zagościć w naszym menu nie tylko wtedy, gdy uprawiamy sport.

 

Rzecz jasna niezależnie od naszego wieku i stanu zdrowia warto pamiętać, by nie stosować diet eliminujących ważne mikro- i makroskładniki, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu. Drastyczne zmiany nawyków żywieniowych nigdy nie są wskazane i nowy sposób planowania posiłków warto wprowadzać stopniowo, najlepiej w porozumieniu z dietetykiem lub w oparciu o wiedzę specjalistyczną. Osoby intensywnie trenujące zmiany powinny dodatkowo konsultować z prowadzącym treningi.

Artykuły

14 cze 2018
Cytryniec chiński, jego właściości oraz działanie.

Cytryniec chiński, jego właściości oraz działanie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej konsumentów ma świadomość tego co kupuje, wchodząc do sklepu porównujemy produkty, czytamy skład i wybieramy ten który jest mniejszym złem. W składzie supelmentów białkowych dla kobiet ONLY FOR WOMEN znajdziecie wyciąg z cytryńca chińskiego, dlatego dzisiaj przybliżymy wam jego właściwości oraz wytłumaczymy dlaczego ekstrakt z cytryńca znajduje się w naszych suplementach.

Więcej
04 cze 2018
Czy spalacze tłuszczu naprawdę działają? Jak wybrać właściwy?

Czy spalacze tłuszczu naprawdę działają? Jak wybrać właściwy?

Jeszcze do niedawna spalacze tłuszczu budziły negatywne skojarzenia. Dlaczego? Dla wielu stosowanie tego typu preparatów oznaczało pewnego rodzaju "drogę na skróty", a więc brak konieczności stosowania racjonalnej i dopasowanej do indywidualnych potrzeb diety oraz treningu. Naturalnie, niezależnie od tego, co obiecywano w reklamach konkretnych suplementów - ich działanie nie mogło być kompletne bez dodatku wymienionych czynników. Skąd zatem boom

Więcej
22 maj 2018
Krótki poradnik ćwiczeń dla średnio zaawansowanych kobiet.

Krótki poradnik ćwiczeń dla średnio zaawansowanych kobiet.

Osoby odzwyczajone od regularnego wysiłku fizycznego mogą wyrobić sobie szkodliwą opinię, że trenowanie jest przeciwieństwem relaksu. Styl życia współczesnego człowieka nie zostawia natomiast na to ostatnie wiele czasu. Tym bardziej warto zainteresować się takimi formami treningu, które poza oczywistymi korzyściami dla zdrowia fizycznego oraz sylwetki pozwalają również nauczyć się wypoczywać. O jakich zajęciach mowa? Przyjrzyjmy się bliżej kilku

Więcej

Przepisy

24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej
18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej