Ortoreksja - co to jest? Kolejny przypadek zaburzeń odżywniania.

Zaburzenia odżywiania jeszcze do niedawna uznawane były za temat marginalny. Kojarzono je głównie z anoreksją, czyli jadłowstrętem bądź bulimią nazywaną inaczej psychiczną żarłocznością. Z czasem dostrzeżono, że problemy te dotykają coraz szerszej grupy ludzi, a osoby dotknięte tymi zaburzeniami mogą być w różnym wieku. Celowo nie piszemy tutaj o kobietach, ponieważ wciąż więcej mężczyzn przyznaje się do wymienionych chorób. To jednak nie jedyne skrajności, których objawy można zauważyć u znacznego odsetka społeczeństw rozwiniętych. Ortoreksja, a więc przywiązywanie nadmiernej uwagi do jakości pokarmów i ich wartości odżywczych stanowi swego rodzaju efekt popularyzacji skrajnych form "zdrowego odżywiania" i "bycia fit". Jak ją rozpoznać? Jak nie pozwolić na to, by jedzenie przejmowało nad nami kontrolę?

 

Czy można jeść zbyt zdrowo?

 

Zacznijmy od tego, że ortoreksji nie należy utożsamiać ze zwykłą dbałością o dietę. Jak każde zaburzenie odżywiania mamy z nią do czynienia wtedy, gdy popadamy w skrajności. Zdrowe odżywianie jest rzecz jasna korzystne dla naszego organizmu, jednak każda przesada prowadzić może do jego wyniszczenia. Ortorektycy - początkowo tworzą dla siebie z pozoru niezwykle wartościowy jadłospis, nie spożywają przetworzonych produktów, słodyczy, tłustych mięs, smażonych potraw - z czasem jednak eliminują z niego kolejne pokarmy, które uznają za niezdrowe, obfitujące w konserwanty, zawierające pestycydy etc. Często ich lęk przed nowymi produktami jest wręcz irracjonalny. To prowadzi do wprowadzania kolejnych ograniczeń.

 

Kontrola nad jadłospisem - kontrola nad życiem ?

 

Osoby cierpiące z powodu ortoreksji całe swoje życie, tryb pracy, podporządkowują przygotowywaniu posiłków oraz analizowaniu ich składu. Obsesja na punkcie jedzenia prowadzi do izolacji - ortorektycy preferują samotne posiłki, kontrolowanie porcji oraz przeliczanie wartości odżywczych i kalorii, niż posiłki w gronie rodziny czy znajomych. Jakość posiłków jest priorytetem - toteż jedzenie nie sprawia ortorektykom przyjemności. Istotny jest również sposób, w jaki jedzenie jest spożywane - metodyczne przeżuwanie, dokładne odmierzanie porcji - wszystko to pozwala osobom z ortoreksją na zachowanie maksymalnej kontroli (oczywiście jedynie w ich mniemaniu).

 

Ortoreksja częściej pojawia się u osób, które mają skłonności do silnego kontrolowania swojego stylu życia, sposobu odżywiania. Zdyscyplinowanie w takim wypadku może być groźne dla zdrowia, prowadzić do wyniszczenia organizmu poprzez niedostarczanie mu podstawowych składników odżywczych, witamin, minerałów, dobrych kwasów tłuszczowych czy pełnowartościowego białka. Podjęcie psychoterapii jest konieczne, by w toku leczenia wyeliminować niedobory - np. wapnia, żelaza czy kwasu foliowego w diecie (które to mogą prowadzić m.in. do problemów z funkcjonowaniem układu szkieletowo - kostnego, osteopenii i osteoporozy, niedokrwistości i innych chorób). Nieleczona ortoreksja może prowadzić do uszkodzenia narządów, problemów z układem nerwowym objawiających się nawracającymi migrenami, problemami z pamięcią, problemów z układem trawiennym oraz hormonalnym. U kobiet często występuje zanik miesiączki z uwagi na niedobór estrogenów w organizmie. Obsesyjne stosowanie coraz bardziej ograniczonego jadłospisu wielu prowadzi też na skraj niedożywienia - z ortoreksji łatwo można więc przejść do anoreksji, która w wielu przypadkach kończy się śmiercią pacjenta.

Artykuły

22 maj 2018
Krótki poradnik ćwiczeń dla średnio zaawansowanych kobiet.

Krótki poradnik ćwiczeń dla średnio zaawansowanych kobiet.

Osoby odzwyczajone od regularnego wysiłku fizycznego mogą wyrobić sobie szkodliwą opinię, że trenowanie jest przeciwieństwem relaksu. Styl życia współczesnego człowieka nie zostawia natomiast na to ostatnie wiele czasu. Tym bardziej warto zainteresować się takimi formami treningu, które poza oczywistymi korzyściami dla zdrowia fizycznego oraz sylwetki pozwalają również nauczyć się wypoczywać. O jakich zajęciach mowa? Przyjrzyjmy się bliżej kilku

Więcej
08 maj 2018
Dlaczego warto włączyć suplementy na bazie białka do diety?

Dlaczego warto włączyć suplementy na bazie białka do diety?

Obecność optymalnej ilości białka w codziennej diecie jest istotna niezależnie od tego, czy zajmujemy się sportem profesjonalnie, czy też naszym celem jest zbudowanie masy mięśniowej i wyrzeźbienie sylwetki. Dlatego jest bardzo istotne by dostarczyć dla naszego organizmu jak najlepszej jakości białka. O tym co wybrać i jak stosować przeczytacie w tej publikacji.

Więcej
26 kwi 2018
Dieta modelek plus size .

Dieta modelek plus size .

W świecie mody od kilku lat zachodzą poważne zmiany. Do niedawna branża designerska promowała niezdrowo wyglądający, wręcz wychudzony model kobiecej sylwetki. Stopniowo ten trend traci na sile, o czym świadczyć mogą m.in. takie wydarzenia jak New York Fashion Week Spring 2018. Projektanci coraz częściej decydują się na zatrudnianie do kampanii reklamowych, ale i do prezentowania kolekcji na wybiegu pań o większym rozmiarze niż XS, S, a nawet M c

Więcej

Przepisy

24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej
18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej