Ortoreksja - co to jest? Kolejny przypadek zaburzeń odżywniania.

Zaburzenia odżywiania jeszcze do niedawna uznawane były za temat marginalny. Kojarzono je głównie z anoreksją, czyli jadłowstrętem bądź bulimią nazywaną inaczej psychiczną żarłocznością. Z czasem dostrzeżono, że problemy te dotykają coraz szerszej grupy ludzi, a osoby dotknięte tymi zaburzeniami mogą być w różnym wieku. Celowo nie piszemy tutaj o kobietach, ponieważ wciąż więcej mężczyzn przyznaje się do wymienionych chorób. To jednak nie jedyne skrajności, których objawy można zauważyć u znacznego odsetka społeczeństw rozwiniętych. Ortoreksja, a więc przywiązywanie nadmiernej uwagi do jakości pokarmów i ich wartości odżywczych stanowi swego rodzaju efekt popularyzacji skrajnych form "zdrowego odżywiania" i "bycia fit". Jak ją rozpoznać? Jak nie pozwolić na to, by jedzenie przejmowało nad nami kontrolę?

 

Czy można jeść zbyt zdrowo?

 

Zacznijmy od tego, że ortoreksji nie należy utożsamiać ze zwykłą dbałością o dietę. Jak każde zaburzenie odżywiania mamy z nią do czynienia wtedy, gdy popadamy w skrajności. Zdrowe odżywianie jest rzecz jasna korzystne dla naszego organizmu, jednak każda przesada prowadzić może do jego wyniszczenia. Ortorektycy - początkowo tworzą dla siebie z pozoru niezwykle wartościowy jadłospis, nie spożywają przetworzonych produktów, słodyczy, tłustych mięs, smażonych potraw - z czasem jednak eliminują z niego kolejne pokarmy, które uznają za niezdrowe, obfitujące w konserwanty, zawierające pestycydy etc. Często ich lęk przed nowymi produktami jest wręcz irracjonalny. To prowadzi do wprowadzania kolejnych ograniczeń.

 

Kontrola nad jadłospisem - kontrola nad życiem ?

 

Osoby cierpiące z powodu ortoreksji całe swoje życie, tryb pracy, podporządkowują przygotowywaniu posiłków oraz analizowaniu ich składu. Obsesja na punkcie jedzenia prowadzi do izolacji - ortorektycy preferują samotne posiłki, kontrolowanie porcji oraz przeliczanie wartości odżywczych i kalorii, niż posiłki w gronie rodziny czy znajomych. Jakość posiłków jest priorytetem - toteż jedzenie nie sprawia ortorektykom przyjemności. Istotny jest również sposób, w jaki jedzenie jest spożywane - metodyczne przeżuwanie, dokładne odmierzanie porcji - wszystko to pozwala osobom z ortoreksją na zachowanie maksymalnej kontroli (oczywiście jedynie w ich mniemaniu).

 

Ortoreksja częściej pojawia się u osób, które mają skłonności do silnego kontrolowania swojego stylu życia, sposobu odżywiania. Zdyscyplinowanie w takim wypadku może być groźne dla zdrowia, prowadzić do wyniszczenia organizmu poprzez niedostarczanie mu podstawowych składników odżywczych, witamin, minerałów, dobrych kwasów tłuszczowych czy pełnowartościowego białka. Podjęcie psychoterapii jest konieczne, by w toku leczenia wyeliminować niedobory - np. wapnia, żelaza czy kwasu foliowego w diecie (które to mogą prowadzić m.in. do problemów z funkcjonowaniem układu szkieletowo - kostnego, osteopenii i osteoporozy, niedokrwistości i innych chorób). Nieleczona ortoreksja może prowadzić do uszkodzenia narządów, problemów z układem nerwowym objawiających się nawracającymi migrenami, problemami z pamięcią, problemów z układem trawiennym oraz hormonalnym. U kobiet często występuje zanik miesiączki z uwagi na niedobór estrogenów w organizmie. Obsesyjne stosowanie coraz bardziej ograniczonego jadłospisu wielu prowadzi też na skraj niedożywienia - z ortoreksji łatwo można więc przejść do anoreksji, która w wielu przypadkach kończy się śmiercią pacjenta.

Artykuły

21 lut 2018
Paleo - dlaczego nie.

Paleo - dlaczego nie.

Popularne diety nierzadko nie są układane w sposób zgodny z zasadami zdrowego odżywiania. Wręcz przeciwnie - kolejne projekty "kształtowania" sylwetki oraz utraty zbędnych kilogramów często wiążą się z ryzykiem pogorszenia ogólnego stanu organizmu. O tym dlaczego wręcz nie warto stosować znanej diety Paleo dowiecie się w tym wpisie.

Więcej
13 lut 2018
Dieta Wenus - wpis Walentynkowy :)

Dieta Wenus - wpis Walentynkowy :)

Zimowy czas nie służy romantycznym uniesieniom. Jednakże - zbliżające się Walentynki to doskonała okazja, by przekonać się, jak bardzo to, co znajduje się w naszym codziennym jadłospisie może wpływać na jakość intymnego pożycia.

Więcej
01 lut 2018
Ortoreksja - co to jest? Kolejny przypadek zaburzeń odżywniania.

Ortoreksja - co to jest? Kolejny przypadek zaburzeń odżywniania.

Zaburzenia odżywiania jeszcze do niedawna uznawane były za temat marginalny. Kojarzono je głównie z anoreksją, czyli jadłowstrętem bądź bulimią nazywaną inaczej psychiczną żarłocznością. Z czasem dostrzeżono, że problemy te dotykają coraz szerszej grupy ludzi, a osoby dotknięte tymi zaburzeniami mogą być w różnym wieku.

Więcej

Przepisy

14 lut 2018
Makowiec japoński, czyli prosty przepis na walentynki :)

Makowiec japoński, czyli prosty przepis na walentynki :)

Makowiec z jabłkami znany jest pod kilkoma nazwami, makowiec bez ciasta, makowiec z kaszą manną lub pod bardzo popularną nazwą – Makowiec Japoński. Ciasto jest idealne dla osób które lubią bakalie, orzechy, oraz wilgotne, lekkie i aromatyczne ciasta.

Więcej
07 lut 2018
Bardzo dobre domowe trufle czekoladowe!

Bardzo dobre domowe trufle czekoladowe!

Chcesz spróbować trufli czekoladowych? Tutaj znajdziesz opis jak szybko i łatwo je przygotować! Przepis przygotowany specjalnie dla ONLY FOR WOMEN!

Więcej
28 sty 2018
Granola śliwkowo-czekoladowa

Granola śliwkowo-czekoladowa

Granola to świetny pomysł na śniadanie. Szczególnie, jeżeli zrobisz ją samodzielnie w domu i wzbogacisz zdrowymi dodatkami. Przygotowanie domowej granoli jest niezwykle proste i zajmuje bardzo niewiele czasu.

Więcej