Ortoreksja - co to jest? Kolejny przypadek zaburzeń odżywniania.

Zaburzenia odżywiania jeszcze do niedawna uznawane były za temat marginalny. Kojarzono je głównie z anoreksją, czyli jadłowstrętem bądź bulimią nazywaną inaczej psychiczną żarłocznością. Z czasem dostrzeżono, że problemy te dotykają coraz szerszej grupy ludzi, a osoby dotknięte tymi zaburzeniami mogą być w różnym wieku. Celowo nie piszemy tutaj o kobietach, ponieważ wciąż więcej mężczyzn przyznaje się do wymienionych chorób. To jednak nie jedyne skrajności, których objawy można zauważyć u znacznego odsetka społeczeństw rozwiniętych. Ortoreksja, a więc przywiązywanie nadmiernej uwagi do jakości pokarmów i ich wartości odżywczych stanowi swego rodzaju efekt popularyzacji skrajnych form "zdrowego odżywiania" i "bycia fit". Jak ją rozpoznać? Jak nie pozwolić na to, by jedzenie przejmowało nad nami kontrolę?

 

Czy można jeść zbyt zdrowo?

 

Zacznijmy od tego, że ortoreksji nie należy utożsamiać ze zwykłą dbałością o dietę. Jak każde zaburzenie odżywiania mamy z nią do czynienia wtedy, gdy popadamy w skrajności. Zdrowe odżywianie jest rzecz jasna korzystne dla naszego organizmu, jednak każda przesada prowadzić może do jego wyniszczenia. Ortorektycy - początkowo tworzą dla siebie z pozoru niezwykle wartościowy jadłospis, nie spożywają przetworzonych produktów, słodyczy, tłustych mięs, smażonych potraw - z czasem jednak eliminują z niego kolejne pokarmy, które uznają za niezdrowe, obfitujące w konserwanty, zawierające pestycydy etc. Często ich lęk przed nowymi produktami jest wręcz irracjonalny. To prowadzi do wprowadzania kolejnych ograniczeń.

 

Kontrola nad jadłospisem - kontrola nad życiem ?

 

Osoby cierpiące z powodu ortoreksji całe swoje życie, tryb pracy, podporządkowują przygotowywaniu posiłków oraz analizowaniu ich składu. Obsesja na punkcie jedzenia prowadzi do izolacji - ortorektycy preferują samotne posiłki, kontrolowanie porcji oraz przeliczanie wartości odżywczych i kalorii, niż posiłki w gronie rodziny czy znajomych. Jakość posiłków jest priorytetem - toteż jedzenie nie sprawia ortorektykom przyjemności. Istotny jest również sposób, w jaki jedzenie jest spożywane - metodyczne przeżuwanie, dokładne odmierzanie porcji - wszystko to pozwala osobom z ortoreksją na zachowanie maksymalnej kontroli (oczywiście jedynie w ich mniemaniu).

 

Ortoreksja częściej pojawia się u osób, które mają skłonności do silnego kontrolowania swojego stylu życia, sposobu odżywiania. Zdyscyplinowanie w takim wypadku może być groźne dla zdrowia, prowadzić do wyniszczenia organizmu poprzez niedostarczanie mu podstawowych składników odżywczych, witamin, minerałów, dobrych kwasów tłuszczowych czy pełnowartościowego białka. Podjęcie psychoterapii jest konieczne, by w toku leczenia wyeliminować niedobory - np. wapnia, żelaza czy kwasu foliowego w diecie (które to mogą prowadzić m.in. do problemów z funkcjonowaniem układu szkieletowo - kostnego, osteopenii i osteoporozy, niedokrwistości i innych chorób). Nieleczona ortoreksja może prowadzić do uszkodzenia narządów, problemów z układem nerwowym objawiających się nawracającymi migrenami, problemami z pamięcią, problemów z układem trawiennym oraz hormonalnym. U kobiet często występuje zanik miesiączki z uwagi na niedobór estrogenów w organizmie. Obsesyjne stosowanie coraz bardziej ograniczonego jadłospisu wielu prowadzi też na skraj niedożywienia - z ortoreksji łatwo można więc przejść do anoreksji, która w wielu przypadkach kończy się śmiercią pacjenta.

Artykuły

01 wrz 2018
Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Rozluźnienie i większa sprawność mięśni? Magnez jest niezbędny!

Magnez niewątpliwie zalicza się do tych minerałów, których obecność w organizmie żywych organizmów jest niezbędna. Co interesujące, optymalna dawka magnezu ma również znaczny wpływ na skuteczność diet odchudzających. Przekonajmy się, dlaczego...

Więcej
17 sie 2018
Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Dobry suplement? Nie bez tych witamin.

Świadomość tego, że dla prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego konieczne jest dostarczanie organizmowi witamin i minerałów jest powszechna. Grupą, w której zapotrzebowanie na witaminy wzrasta są nie tylko osoby przechodzące okres rekonwalescencji czy zmagające się z chorobami, lecz także sportowcy. W zależności od wieku, płci, kondycji oraz tego, jak często podejmowany jest wysiłek fizyczny warto rozważyć suplementację.

Więcej
19 lip 2018
Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Witamina B - sprzymierzeniec w odchudzaniu!

Prawidłowe przyswajanie witamin z grupy B ma wpływ na funkcjonowanie człowieka we wszystkich dziedzinach. Awitaminoza może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a także przeszkodzić w walce o wymarzoną sylwetkę. Zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędnych mikro- i makroskładników. Wśród tych pierwszych szczególne miejsce dla pracy układu ruchowego i nerwowego mają witaminy B6 i B12.

Więcej

Przepisy

30 lip 2018
Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Proteinowe Pancakes, czyli puszyste naleśniki z odżywką białkową o smaku mango!

Szukasz przepisu na szybkie śniadanie? Sprawdź jak przyrządzić pancakes z odżywką białkową jako kremem, gwarantujemy, że wyjdzie pyszne ;)

Więcej
24 maj 2018
Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Kruche ciasto z bezą i rabarbarem

Powoli zaczyna się sezon owocowy, więc z chęcią będę korzystała z tych możliwości, że dużo pysznych owoców sezonowych znajdę w sklepie. Oprócz owoców na półce można znaleźć również rabarbar z którego to wychodzi pyszne ciasto! Masz ochotę na ciasto rabarbarowe z bezą? Jeśli tak to pomogę go wam wykonać :)

Więcej
05 kwi 2018
Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Trufle czekoladowe w dwóch odsłonach

Zapraszam do eksperymentów z pralinkami czekoladowymi. Dzisiaj chciałam pokazać Wam przepis najprostszy z możliwych znaleziony w starym zeszycie z kulinarnymi zapiskami, wzbogacony o wersję trufli dla osób ćwiczących.

Więcej