Kolejne dobre pomysły jak spędzić efektywnie czas w zimie :)

Świąteczny czas wielu z nas kojarzy się ze spożywaniem nadmiernej ilości kalorii - już podczas wieczerzy wigilijnej zaczyna się prawdziwe apogeum obżarstwa, które może trwać nawet przez kilka dni... Dopóki nie uświadomimy sobie, że lada chwila Sylwester i upatrzona kreacja stała się niepokojąco przyciasna. Szczęśliwie - można uniknąć powielania tego stereotypu. Niekoniecznie licząc obsesyjnie kalorie, wiadomo, że czasem można sobie pozwolić na odstępstwo od racjonalnej diety. Istotne jednak, by nie zaniechać przy tym regularnej aktywności fizycznej. Wbrew pozorom - wcale nie jest to takie trudne, a w świąteczny trening można zaangażować również innych. Przyjemna alternatywa dla oglądania tych samych filmów w telewizji, prawda? Przejdźmy jednak do rzeczy.

Zimowa pogoda i okres świąteczny większości osób nie motywują do uprawiania sportu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że aktywność fizyczna, niezbędna dla zachowania zdrowia i optymalnej dla nas sylwetki ma różnorodne formy. Wystarczy dobrać dla siebie tę właściwą. Co proponujemy?

1.    Proste ćwiczenia, które można wykonać w domu - w dodatku bez konieczności używania dużej ilości sprzętu
Tutaj bardzo istotna jest samodyscyplina. Co prawda większość ćwiczeń wykonywanych w domowym zaciszu nie jest skomplikowana, ale wymaga systematyczności. Codzienne wygospodarowanie około 20 - 40 minut czasu na ćwiczenia nie powinno jednak stanowić problemu. Przysiady (mogą być z obciążeniem, nadadzą się do tego 1,5 lub 2 kg hantle lub dwie litrowe butelki wody), przenoszenie ciężaru ciała, pompki (lub tzw. "damskie pompki", na zgiętych nogach), brzuszki (proste i skrętne) - te ćwiczenia w teorii zna każdy. Trudno się do nich zmotywować, jednak pomocne mogą być odpowiednie warunki, jakie sobie zapewnimy. Ulubiona muzyka, wygodny strój do ćwiczeń, a może nawet - ćwiczenia w grupie;

2.    Aquaaerobik
Może być to doskonały pomysł na rekreację w rodzinnym gronie. Jeśli nie w same Święta, to dzień później. Dzięki ćwiczeniom w wodzie można m.in. odciążyć mięśnie całego ciała, kręgosłup oraz stawy, poprawić koordynację ruchów, zredukować napięcie i stres, a także spalić niemało kilokalorii (w godzinę do aż 500 kcal). Ćwiczenia te są dopasowane do możliwości osób w każdym wieku, niezależnie od kondycji zdrowotnej. Mało tego, to doskonała zabawa również dla dzieci, którym z pewnością znudziły się już "tradycyjne" świąteczne sposoby spędzania wolnego czasu;

3.    Nordic walking
Niektórzy mogą się zżymać, że chodzenie "z kijkami" to żadna filozofia. Nie sposób jednak lekceważyć zalet nordic walking. Ćwiczenia spopularyzowane w latach 90 pozwalają zwiększyć wytrzymałość mięśni nóg oraz ramion przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa czy stawów kolanowych. Nie ma ograniczeń wiekowych dla ćwiczeń, nie przeszkadza w nich również nadwaga. Kijki można wykorzystywać w dowolnym miejscu, są poręczne i praktycznie ogólnodostępne. Warto dopasować model do swoich gabarytów. Nordic walking może mieć zarówno wymiar rehabilitacyjny, jak i sportowy. Zauważmy przy tym, że godzina treningu pozwala spalić ponad 1/3 kcal więcej niż zwykły marsz. Kluczem do powodzenia jest oczywiście wyćwiczenie odpowiedniej techniki - nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a z pewnością warte wysiłku. Ćwiczyć można kilka razy w tygodniu, najlepiej przez czas dłuższy niż godzina;

4.    Wycieczkę rowerową (gdy pozwala pogoda)
Podczas jazdy na rowerze nie tylko odkryjemy na nowo najbliższą okolicę (przy okazji oprowadzając po niej najbliższych). Dzięki tej przyjemnej i niezbyt wyczerpującej metodzie można spalić do kilkuset kilokalorii na godzinę. Atutem są także zdrowotne konsekwencje - spalanie tkanki tłuszczowej, stabilizowanie poziomu cukru we krwi, obniżanie poziomu złego cholesterolu - oczywiście przy regularnym podejmowaniu wysiłku fizycznego. Jazda na rowerze kształtuje przede wszystkim mięśnie ud i łydek, jednak cały organizm na niej zyskuje - chociażby przez zwiększoną wydolność oddechową;


Oczywiście do ćwiczeń na zewnątrz należy się odpowiednio przygotować. Pomocna będzie tutaj bielizna termiczna, ponieważ, w przeciwieństwie do klasycznej, doskonale zatrzymuje ciepło, a przy tym pozwala uniknąć przegrzania (z uwagi na to, że odprowadzana jest wilgoć). Na koniec warto zauważyć, że podczas wysiłku fizycznego wydzielane są endorfiny. Innymi słowy - nawet krótki trening pozwala odzyskać psychiczną równowagę i dobry nastrój. A to z kolei pozwoli w pełni cieszyć się świąteczną atmosferą, uniknąć rodzinnych awantur często spowodowanych nadmiarem stresu (z uwagi na dość napięty harmonogram przygotowań w kuchni, dekorowania domu, sprzątania, zakupów etc...). Jeśli nie mamy ochoty na bardziej intensywny trening zawsze można zabrać rodzinę do aquaparku - nieważne bowiem, jak bardzo pobudzimy mięśnie do pracy, najważniejsze to nie rezygnować z wysiłku - od zdrowego stylu życia nie powinno się przecież odpoczywać.

Artykuły

16 mar 2018
Dieta na przesilenie wiosenne.

Dieta na przesilenie wiosenne.

Nadchodząca wiosna to nie tylko okazja do porządków w mieszkaniu czy też szafie. To również doskonały moment na to, by zmienić swoje podejście do komponowania posiłków. Dieta na przesilenie wiosenne nie wygląda jak typowa kuracja odchudzająca - jak ją zatem interpretować i jakie ma zalety? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Więcej
10 mar 2018
Energetyki ? Naturalnie!

Energetyki ? Naturalnie!

Brak motywacji do ćwiczeń, ale i do wykonywania codziennych obowiązków może mieć różne przyczyny. Często w takich wypadkach nasz wzrok kieruje się w kierunku działu z napojami energetycznymi, jednak jak powszechnie wiadomo to nie są dobre dla naszego zdrowia. Jak znaleźć energetyczne napoje i żywność, które nie będą destrukcyjne dla zdrowia?

Więcej
05 mar 2018
Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Pogoń za idealną sylwetką wcale nie jest charakterystyczną cechą współczesnych czasów. Przez stulecia zmieniały się jednak kanony piękna, co więcej - zawsze były one zróżnicowane również w aspekcie kulturowym. Masa ciała to jednak nie tylko czynnik determinujący wygląd, ale i mający kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. W tym kontekście można zadać sobie pytanie, czy istnieje idealna waga - oraz na jakiej podstawie można by takową określić.

Więcej

Przepisy

18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej
14 mar 2018
Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik bez spodu, bez pieczenia, z małą ilością składników, mega szybki w przygotowaniu, czyli ciasto jakie lubię najbardziej. Chcesz może spróbować swoich sił i zrobić go samemu? Po kliknięciu znajdziecie przepis :)

Więcej
06 mar 2018
Zielony koktajl.

Zielony koktajl.

Koktajle szpinakowe, dlaczego warto po nie sięgać? Prawdopodobnie większości z was szpinak niezbyt przyjemnie się kojarzy, ale niektórzy bardzo go lubią, a na pewno już nie można nie docenić jego wartości zdrowotnych. Dlatego dzisiaj spróbujemy was przekonać do zielonego koktajlu szpinakowego, smacznego! :)

Więcej