Trening funkcjonalny na zimowe dni.

 

 

 

Zimowa pora roku nie sprzyja aktywności fizycznej na zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że o formę nie można zadbać w bardzo prosty sposób - i to w domowym zaciszu. Odpowiedzią na rozterki zapracowanych, a obecnie dodatkowo szybko marznących kobiet i mężczyzn może być uniwersalny i nieskomplikowany trening funkcjonalny. W połączeniu z optymalną dietą oraz suplementami pomoże on w zachowaniu szczupłej sylwetki zimą, a przy okazji doda niezbędnej do sprostania krótszym dniom i ujemnym temperaturom energii. Oto kilka prostych propozycji na ćwiczenia w domowym zaciszu.

Istotą treningu funkcjonalnego jest fakt, że poprzez wykonywanie określonych ruchów angażuje się jednocześnie kilka partii mięśni do pracy. W ten sposób nie tylko nie obciążamy nadmiernie jednej grupy, lecz ćwiczymy równocześnie koordynację ruchową, kontrolę nad ciałem i pobudzamy prawidłową przemianę materii.

W każdym z poniższych ćwiczeń kwestią kluczową jest utrzymanie optymalnego tempa. Serie trwają 45 bądź 90 sekund, w zależności od poziomu zaawansowania, przerwy nie powinny być przy tym zbyt długie. Jednocześnie warto - podobnie jak w przypadku pilatesa - zwracać uwagę na dokładne wykonywanie ruchów, tak, by angażować wszystkie mięśnie w równym stopniu a jednocześnie ochronić się przez ewentualną kontuzją.

Dobrym uzupełnieniem treningu funkcjonalnego jest oczywiście dieta. Powinna składać się głównie z żywności naturalnej, niskotłuszczowej, obfitującej w białko (będące naturalnym budulcem tkanki mięśniowej), witaminy i minerały. Zimą niestety dostęp do produktów sezonowych jest ograniczony stąd też warto zadbać o suplementację.

Ćwiczenia funkcjonalne wykonuje się w seriach trwających po 45 lub 90 sekund. Na jedną serię przypada jedno ćwiczenie. Po skończeniu jednej serii od razu przechodź do drugiej. Ćwicz w szybkim tempie i nie rób zbyt długich przerw. Za każdym razem zwracaj uwagę na technikę, aby nie doprowadzić do kontuzji. Podstawowym sprzętem, jaki wykorzystujemy w treningu funkcjonalnym są hantle różnego rodzaju, piłka lekarska oraz ewentualnie specjalna mata do ćwiczeń. Przed przystąpieniem do treningu konieczna jest rozgrzewka - może to być kilkuminutowy bieg w miejscu, skakanie na skakance czy inny typ treningu cardio.

1. Warto rozpocząć ćwiczenia od pozycji, jaką jest wchodzenie po schodach z hantlami. Można wykorzystać również steper. Istotne, by przy każdym kroku zginając ręce w łokciach unosić ciężarki. Nie muszą one ważyć dużo - wystarczy od 0,5 do 1,5 kg. Po przejściu kilkunastu schodów w szybkim tempie pokonujemy przebytą odległość w dół i powtarzamy cały proces - najlepiej około 10 razy (w zależności od ilości schodów).

2. Dobrym ćwiczeniem do wykonywania w domu mogą być także przysiady z piłką lekarską lub hantlem typu Kettlebell dostępnym w wielu rozmiarach (od kilku do kilkunastu kilogramów). Mają one na celu przede wszystkim wzmocnić partie mięśni w okolicach nóg, pleców oraz pośladków. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej pozycji - kolana muszą być w linii prostej nad piętami, rozkrok zaś ma być umiarkowany. Piłkę lub hantel unosimy nad głowę oburącz - w momencie powrotu do wyjściowej pozycji. Na serię wystarczy od 8 - 12 powtórzeń.

3. Piłkę lekarską lub Kettlebell wykorzystuje się także w kolejnym ćwiczeniu. Piłkę (lub ciężarek) unosi się i opuszcza po przekątnej - należy ją trzymać blisko ciała wynosząc ją na wysokość ramion - po skosie. Jednocześnie angażujemy mięśni nóg odrywając naprzemiennie stopy od podłogi (stając na palcach i przenosząc ciężar ciała na drugą nogę.

4. Skręty tułowia z obciążeniem także są doskonałym elementem treningu funkcjonalnego. Wzmacniane są zarówno mięśnie pleców, jak i brzucha, a jednocześnie pracujemy nad prawidłową postawą. Kluczem do prawidłowego wykonania ćwiczenia jest odpowiednia pozycja wyjściowa - w lekkim rozkroku, z ugiętymi nogami i stopami opierającymi się o podłogę. Piłkę lub inny ciężar trzymamy przed sobą oburącz, cały czas napinając mięśnie brzucha. Skręty wykonujemy na tyle głęboko (ze skłonem), na ile jesteśmy w stanie zachować równowagę.

5. W ramach treningu funkcjonalnego istotne jest nie tylko obciążenie, ale również dynamika ćwiczeń. Stąd też - warto zakończyć sesję dynamiczną propozycją, szybkim truchtem, przeskokami bądź plankiem z opuszczaniem i unoszeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz miednicy.

Teoretycznie trening funkcjonalny nie musi zawierać żadnej z przedstawionych powyżej propozycji - jego niewątpliwą zaletą jest możliwość dopasowania do potrzeb indywidualnych. Jak zawsze jednak - priorytetem pozostaje systematyczność, jak również dokładność wykonywania poszczególnych elementów treningu. Bez optymalnej rozgrzewki oraz bez zapewnienia organizmowi niezbędnych mikroelementów nie może być mowy o sukcesie w aspekcie sportowym.

Artykuły

16 mar 2018
Dieta na przesilenie wiosenne.

Dieta na przesilenie wiosenne.

Nadchodząca wiosna to nie tylko okazja do porządków w mieszkaniu czy też szafie. To również doskonały moment na to, by zmienić swoje podejście do komponowania posiłków. Dieta na przesilenie wiosenne nie wygląda jak typowa kuracja odchudzająca - jak ją zatem interpretować i jakie ma zalety? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Więcej
10 mar 2018
Energetyki ? Naturalnie!

Energetyki ? Naturalnie!

Brak motywacji do ćwiczeń, ale i do wykonywania codziennych obowiązków może mieć różne przyczyny. Często w takich wypadkach nasz wzrok kieruje się w kierunku działu z napojami energetycznymi, jednak jak powszechnie wiadomo to nie są dobre dla naszego zdrowia. Jak znaleźć energetyczne napoje i żywność, które nie będą destrukcyjne dla zdrowia?

Więcej
05 mar 2018
Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Pogoń za idealną sylwetką wcale nie jest charakterystyczną cechą współczesnych czasów. Przez stulecia zmieniały się jednak kanony piękna, co więcej - zawsze były one zróżnicowane również w aspekcie kulturowym. Masa ciała to jednak nie tylko czynnik determinujący wygląd, ale i mający kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. W tym kontekście można zadać sobie pytanie, czy istnieje idealna waga - oraz na jakiej podstawie można by takową określić.

Więcej

Przepisy

18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej
14 mar 2018
Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik bez spodu, bez pieczenia, z małą ilością składników, mega szybki w przygotowaniu, czyli ciasto jakie lubię najbardziej. Chcesz może spróbować swoich sił i zrobić go samemu? Po kliknięciu znajdziecie przepis :)

Więcej
06 mar 2018
Zielony koktajl.

Zielony koktajl.

Koktajle szpinakowe, dlaczego warto po nie sięgać? Prawdopodobnie większości z was szpinak niezbyt przyjemnie się kojarzy, ale niektórzy bardzo go lubią, a na pewno już nie można nie docenić jego wartości zdrowotnych. Dlatego dzisiaj spróbujemy was przekonać do zielonego koktajlu szpinakowego, smacznego! :)

Więcej