Ćwiczenia i dieta na zimę.

Zimowe miesiące większości osób przywodzą na myśl przybieranie na wadze. Zmniejszają się wtedy możliwości rekreacji na świeżym powietrzu, spada nasza motywacja, a kaloryczność posiłków niestety wzrasta. Nie musi tak jednak być. Odpowiednia dieta, ćwiczenia oraz suplementacja mogą raz na zawsze rozprawić się z opinią, że wraz ze spadkiem temperatury zyskujemy zbędne kilogramy. Poniżej kilka sposobów na zachowanie figury.

 

Co powinien zawierać zimowy jadłospis?

 

Przede wszystkim warto pamiętać, by zbyt radykalnie nie zmniejszać liczby kalorii, może to bowiem skutkować spowolnieniem metabolizmu. W połączeniu z mniejszym wydatkiem energetycznym oznacza to wzrost wagi. Posiłki w okresie zimowym powinny być zbilansowane, opierać się na złożonych węglowodanach, które dłużej zapewniają uczucie sytości oraz proteinach. Ilość tłuszczy warto ograniczyć, natomiast tłuszcze trans i inne przetworzone elementy całkowicie wyeliminować. Wystarczy uważniej robić zakupy, czytać etykiety, porównywać. Jakie produkty są szczególnie polecane? M.in. z pełnego ziarna, kasze, ryż, dobrym źródłem białka jest nie tylko mięso drobiowe czy chudy nabiał, ale także rośliny strączkowe dodatkowo zawierające złożone węglowodany. Białko można dostarczać również w postaci pożywnych koktajlów proteinowych.

 

Najlepiej, by potrawy jadać na ciepło - unikniemy wychłodzenia organizmu. Teoretycznie w ten sposób organizm spali więcej kalorii, jednak - szybciej pojawi się również uczucie głodu. Polecane jest też picie ciepłych napojów między posiłkami. Głód można sprytnie oszukiwać dzięki warzywnym zupom. Wbrew pozorom mogą one być niskokaloryczne - jeśli bulion będzie bazował na chudym mięsie drobiowym, a po przygotowaniu warzyw zamiast je zabielać całość zblendujemy. Dla pobudzenia tempa przemiany materii stosować można też uniwersalną zasadę - jest częściej mniejsze posiłki. Do diety warto dodać również suplementy, zwłaszcza, jeśli planujemy aktywność fizyczną w klubie fitness czy na siłowni. Dzięki temu zwiększymy efektywność pracy mięśni, a co za tym idzie - w organizmie szybciej spalana będzie tkanka tłuszczowa.

 

Jakie ćwiczenia i suplementy są optymalne

 

Mimo, że ujemne temperatury ograniczają możliwości co do uprawiania sportów na zewnątrz - można rozwiązać ten problem na dwojaki sposób. Zaopatrzyć się w specjalną bieliznę termiczną lub zdecydować na ćwiczenia w domu czy studiu sportowym. Warto zainteresować się zwłaszcza ćwiczeniami siłowymi, choć aerobowy trening także ma liczne zalety. Każdorazowo sesję powinna poprzedzać rozgrzewka. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z siłownią dobrze jest zachować umiarkowane tempo, a obciążenia stopniowo zwiększać. Kluczem do sukcesu jest również regularność - sesje odbywane kilka razy w tygodniu (na początek 2 -3 razy) nie muszą być bardzo długie, ale dobrze ćwiczyć wszystkie partie mięśni.

Artykuły

16 mar 2018
Dieta na przesilenie wiosenne.

Dieta na przesilenie wiosenne.

Nadchodząca wiosna to nie tylko okazja do porządków w mieszkaniu czy też szafie. To również doskonały moment na to, by zmienić swoje podejście do komponowania posiłków. Dieta na przesilenie wiosenne nie wygląda jak typowa kuracja odchudzająca - jak ją zatem interpretować i jakie ma zalety? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Więcej
10 mar 2018
Energetyki ? Naturalnie!

Energetyki ? Naturalnie!

Brak motywacji do ćwiczeń, ale i do wykonywania codziennych obowiązków może mieć różne przyczyny. Często w takich wypadkach nasz wzrok kieruje się w kierunku działu z napojami energetycznymi, jednak jak powszechnie wiadomo to nie są dobre dla naszego zdrowia. Jak znaleźć energetyczne napoje i żywność, które nie będą destrukcyjne dla zdrowia?

Więcej
05 mar 2018
Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Pogoń za idealną sylwetką wcale nie jest charakterystyczną cechą współczesnych czasów. Przez stulecia zmieniały się jednak kanony piękna, co więcej - zawsze były one zróżnicowane również w aspekcie kulturowym. Masa ciała to jednak nie tylko czynnik determinujący wygląd, ale i mający kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. W tym kontekście można zadać sobie pytanie, czy istnieje idealna waga - oraz na jakiej podstawie można by takową określić.

Więcej

Przepisy

18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej
14 mar 2018
Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik bez spodu, bez pieczenia, z małą ilością składników, mega szybki w przygotowaniu, czyli ciasto jakie lubię najbardziej. Chcesz może spróbować swoich sił i zrobić go samemu? Po kliknięciu znajdziecie przepis :)

Więcej
06 mar 2018
Zielony koktajl.

Zielony koktajl.

Koktajle szpinakowe, dlaczego warto po nie sięgać? Prawdopodobnie większości z was szpinak niezbyt przyjemnie się kojarzy, ale niektórzy bardzo go lubią, a na pewno już nie można nie docenić jego wartości zdrowotnych. Dlatego dzisiaj spróbujemy was przekonać do zielonego koktajlu szpinakowego, smacznego! :)

Więcej