Trening nie gwarantuje wymarzonej sylwetki ?

Zawzięcie ćwiczysz, stosujesz najlepszy Twoim zdaniem plan treningowy, do diety już dawno dodałaś niezbędne suplementy - tymczasem upragnione efekty nie nadchodzą. Rzeźbienie sylwetki, jak również próby utraty zbędnych kilogramów mogą być naprawdę frustrujące. Jak to możliwe, że wskazówka wagi wciąż wskazuje znienawidzoną liczbę, a lekki zarys muskulatury nadal nie chce się zmaterializować w lustrze? Być może coś jest nie tak - poniżej kilka prób wyjaśnienia takiego stanu rzeczy.

 

Wiele osób decyduje się na regularne ćwiczenia z jednego oczywistego powodu - zależy im na utracie nadwagi bądź chcą poprawić kondycję i przy okazji wyrzeźbić sylwetkę. Niestety, często cel jest trudniejszy do osiągnięcia, niż wydawało się na początku. Dlaczego tak się dzieje? Problem może leżeć w :

  1. stosowaniu zbyt restrykcyjnej, ubogiej w składniki odżywcze diety - gwałtowne i znaczne ograniczenie podaży kalorycznej w ciągu doby wcale nie jest korzystne dla organizmu, zwłaszcza, jeśli dbamy o to, by uprawiać sport. Zbyt monotematyczne i nie dostarczające optymalnej dawki kalorii, jak również mikro- i makroelementów diety mają negatywny wpływ na metabolizm w dłuższej perspektywie czasu. Łatwiej również paść ofiarą efektu jo-jo, czyli przybrać na wadze już po zakończeniu diety;

 

  1. kultywowaniu nieodpowiednich nawyków żywieniowych - fakt, iż ćwicząc spalamy kalorie i tkankę tłuszczową nie oznacza, że można dowolnie komponować posiłki w oparciu o produkty wysokoprzetworzone, zawierające tłuszcze trans, smażone, obfitujące w cukier. Taka dieta zdecydowanie nie sprzyja utracie wagi, a dodatkowo oddziałuje na podstawowe funkcje organizmu, obciąża układ trawienny, pogarsza kondycję cery, nie dostarcza niezbędnych witamin, antyoksydantów i minerałów;

 

 

  1. niedopasowaniu treningu do indywidualnych możliwości - kluczem do sukcesu nie jest bowiem maksymalne obciążanie organizmu, ale tak rozplanowany trening, który pozwoli w optymalny sposób wykorzystać nasze możliwości. Lepiej jest ćwiczyć z mniejszym obciążeniem, lecz częściej, natomiast trening interwałowy warto zaplanować dopiero po konsultacji z profesjonalnym trenerem (zwłaszcza, jeśli jesteśmy w tym obszarze nowicjuszkami);

 

  1. braku regularności w stosowaniu suplementów oraz w ćwiczeniach - jak wiadomo powodzenie ćwiczeń, działań profilaktycznych, diety zależy przede wszystkim od tego, czy przestrzegamy określonych zasad na co dzień, a nie tylko od święta. Oczywiście w toku kuracji mogą się zdarzać tzw. "cheat days", niemniej jednak nie powinny one pojawiać się w naszym kalendarzu zbyt często;

 

 

  1. problemach natury zdrowotnej - brak rezultatów może się wiązać także z zaburzeniami gospodarki hormonalnej bądź też chorobami autoimmunologicznymi. W przypadku takich podejrzeń konieczne jest w pierwszej kolejności podjęcie stosownej terapii - często odpowiednie medykamenty wystarczają, by w pewnym stopniu zredukować problem;

 

Co oprócz tego można zrobić? W pierwszej kolejności warto skonsultować się z profesjonalistami czyli trenerem personalnym (nie trzeba ich daleko szukać, większość siłowni oferuje dodatkową usługę w postaci indywidualnego planu treningowego) oraz dietetykiem. Dodatkowo warto uzupełnić dietę o wysokiej jakości suplementy dla kobiet. Mają one na celu nie tyle pomoc w budowaniu masy mięśniowej, lecz usprawnienie mięśni, ich stymulację do lepszego spalania tkanki tłuszczowej jeszcze w kilka godzin po zakończeniu treningu. Dodatkowo część posiłków - dla szybszego efektu utraty wagi bez ryzyka, że pozbawimy organizm niezbędnych markoelementów - można zastąpić pożywnymi posiłkami przygotowanymi na bazie wysokiej jakości białka w formie proszku proteinowego.

Artykuły

16 mar 2018
Dieta na przesilenie wiosenne.

Dieta na przesilenie wiosenne.

Nadchodząca wiosna to nie tylko okazja do porządków w mieszkaniu czy też szafie. To również doskonały moment na to, by zmienić swoje podejście do komponowania posiłków. Dieta na przesilenie wiosenne nie wygląda jak typowa kuracja odchudzająca - jak ją zatem interpretować i jakie ma zalety? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Więcej
10 mar 2018
Energetyki ? Naturalnie!

Energetyki ? Naturalnie!

Brak motywacji do ćwiczeń, ale i do wykonywania codziennych obowiązków może mieć różne przyczyny. Często w takich wypadkach nasz wzrok kieruje się w kierunku działu z napojami energetycznymi, jednak jak powszechnie wiadomo to nie są dobre dla naszego zdrowia. Jak znaleźć energetyczne napoje i żywność, które nie będą destrukcyjne dla zdrowia?

Więcej
05 mar 2018
Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Waga idealna - jak efektywnie walczyć z otyłością.

Pogoń za idealną sylwetką wcale nie jest charakterystyczną cechą współczesnych czasów. Przez stulecia zmieniały się jednak kanony piękna, co więcej - zawsze były one zróżnicowane również w aspekcie kulturowym. Masa ciała to jednak nie tylko czynnik determinujący wygląd, ale i mający kluczowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. W tym kontekście można zadać sobie pytanie, czy istnieje idealna waga - oraz na jakiej podstawie można by takową określić.

Więcej

Przepisy

18 mar 2018
Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Naleśniki potreningowe z sernikowym farszem :)

Jeśli chcesz uzupełnić siły po ciężkim treningu to sięgnij po naleśniki z naszego przepisu! Są smaczne i można je przygotować przed treningiem i zabrać ze sobą w pojemniczku, by szybko uzupełnić straconą energię po wysiłku. Sprawdź koniecznie !

Więcej
14 mar 2018
Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik mocno owocowy - bez pieczenia!

Sernik bez spodu, bez pieczenia, z małą ilością składników, mega szybki w przygotowaniu, czyli ciasto jakie lubię najbardziej. Chcesz może spróbować swoich sił i zrobić go samemu? Po kliknięciu znajdziecie przepis :)

Więcej
06 mar 2018
Zielony koktajl.

Zielony koktajl.

Koktajle szpinakowe, dlaczego warto po nie sięgać? Prawdopodobnie większości z was szpinak niezbyt przyjemnie się kojarzy, ale niektórzy bardzo go lubią, a na pewno już nie można nie docenić jego wartości zdrowotnych. Dlatego dzisiaj spróbujemy was przekonać do zielonego koktajlu szpinakowego, smacznego! :)

Więcej